Hiperemezis gravidarumlu gebelerde serum kisspeptin düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum kisspeptin levels in pregnancy with hyperemesis gravidarum
- Tez No: 910881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALİ İNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu tıpta uzmanlık tez çalışması Hiperemezis Gravidarumlu (HEG) gebelerde serum kisspeptin-54 seviyelerini araştırarak HEG tanısında ve tedavisinin takibinde bir biyomarker olarak kullanılıp kullanılmayacağını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif kohort araştırması olup Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Antalya Eğitim ve Araştırma Kadın Doğum Kliniği'nde Nisan-Ağustos 2024 tarihleri arasında HEG tanısı alan (Grup-1, n=40) ve sağlıklı (Grup-2, n=40) toplam 80 gebe dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the serum kisspeptin-54 levels in pregnant women with Hyperemesis Gravidarum (HEG) to determine whether it can be used as a biomarker in the diagnosis and management of HEG. Materials and Methods: This is a prospective cohort study including a total of 80 pregnant women diagnosed with HEG (Group-1, n=40) and healthy controls (Group-2, n=40) at the Obstetrics Clinic of the Health Sciences University (SBÜ) Antalya Training and Research Hospital between April and August 2024. Results: No statistically significant differences were observed between the groups in terms of sociodemographic data such as age, body mass index, education level, economic status, residence, occupation, smoking and alcohol use, and medication habits, as well as obstetric characteristics including number of miscarriages, dilation and curettage, gestational week, and laboratory values such as hemoglobin, hematocrit, leukocytes, neutrophils, lymphocytes, platelets, free T4, albumin, alanine aminotransferase, aspartate aminotransferase, urea, creatinine, hs-C-reactive protein, and sodium (p>0.05).