Kedi ve köpeklerde mide ve barsak yabancı cisim prevalansı
Prevalance of stomach and intestinal foreing bodies in cats and dogs
  1. Tez No: 674623
  2. Yazar: ANIL DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kedi ve köpeklerde, mide ve barsak yabancı cisimleri son yıllarda gelişen endüstriyle beraber daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Oyun amaçlı kedi ve köpeklere sunulan birtakım cisimler, genellikle oyun esnasında veya sonrasında yutulması ile yabancı cisim olarak karşımıza çıkabilmektedir. Vücuda giren yabancı cisim yapı ve büyüklüğüne göre sindirim sisteminde herhangi bir değişiklik yapmadan vücudu terk edebildiği gibi klinik anlamda birtakım semptomlarla da karşımıza çıkabilmektedir. Yabancı cismin türü ve şekli, teşhis sonrası oluşabilecek sindirim sistemi hastalıkları adına bilgiler verebilmektedir. Yaptığımız bu çalışma ile kedi ve köpeklerde bulunan yabancı cisimlerin hayvan türü spesifik değerlendirilmesi, ırk, yaş, kilo, cinsiyet gibi birtakım özelliklerin değerlendirilmesi, yabancı cismin lokasyonunun belirlenmesi adına 7 veteriner kliniğinden alınan 181.591 hasta kaydı incelenmiştir. Elde edilen veriler sonucu kedi ve köpeklerde bulunan yabancı cisim türlerinin; lokasyonları, cinsiyete bağlı yabancı cisim bulunma durumu, yaşa ve ırka bağlı yabancı cisim görülme durumu gibi birtakım veriler derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In cats and dogs, stomach and intestinal foreign bodies have started to become the main topic of conversation the fore more with the developing industry in recent years. Some objects presented to cats and dogs for gaming purposes may appear as foreign body, usually by swallowing during or after the game. The foreign body that enters the body can leave the body without any changes in the digestive system, depending on its structure and size, as but also it may present with a number of clinical symptoms. The type and shape of the foreign body can provide information on behalf of the digestive system diseases that may occur after diagnosis. With this study, 181,591 patient records obtained from 7 veterinary clinics were examined animal type specific assessment of the foreign bodies found in cats and dogs, in order to evaluate a number of characteristics such as race, age, weight and gender, and also determine the location of the foreign body. As a result of the obtained data, some data such as the foreign body types found in cats and dogs, their location, the presence of foreign bodies depending on gender, the presence of foreign bodies depending on age and race were compiled.