Üniversite öğrencilerinin fiziksel kaygı düzeylerine sportif ve farklı değişkenlerin etkisinin incelenmesi (bayburt Üniversitesi örneği)
Investigation of the effects of sports and different variables on the physical anxiety levels of university students (Bayburt University example)
  1. Tez No: 910912
  2. Yazar: İPEK AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP FAZIL KİSHALI, DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ SEÇKİN AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Bayburt Üniversitesi özelinde öğrencilerin fiziksel kaygı düzeylerine sportif ve farklı değişkenlerin etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Genel tarama modeliyle yapılan bu araştırmaya, 2024/2025 eğitim-öğretim yılında aktif öğrenimine devam eden 617 kadın ve 392 erkek olmak üzere toplam 1009 öğrenci gönüllü olarak katıldı. Araştırmacı tarafından hazırlanan demografik ve sportif özellikleri belirlemeye yönelik“Kişisel Bilgi Formu”ile Hart ve arkadaşları tarafından 1989'da oluşturulup Mülazımoğlu Ballı ve Asçı (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Sosyal Fizik Kaygı Ölçeği”kullanılarak yüz yüze ve çevrimiçi olarak veriler toplandı. Elde edilen veriler SPSS 26.00 paket programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri incelendiğinde normal dağılım gösterdiği saptandığından dolayı Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Posthoc testlerinden LSD kullanıldı. Sonuçlar .05 anlamlılık düzeyine göre yorumlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to investigate the effect of sports and different variables on physical anxiety levels of students at Bayburt University. Method: A total of 1009 students, 617 females and 392 males, who continued their active education in the 2024/2025 academic year, voluntarily participated in this study, which was conducted with the general survey model. The data were collected face-to-face and online using the 'Personal Information Form' prepared by the researcher to determine demographic and sportive characteristics and the 'Social Physics Anxiety Scale' created by Hart et al. in 1989 and adapted into Turkish by Mülazımoğlu Ballı and Asçı (2006). The data obtained were analysed using SPSS 26.00 package programme. When the skewness and kurtosis values of the data were analysed, it was found that the data showed normal distribution, so Independent Sample T Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and LSD from Posthoc tests were used. The results were interpreted according to .05 significance level.