Lactiplantibacillus plantarum GD2 kaynaklı liyofilize paraprobiyotiğinin (PRB-LPGD2) yara iyileşme üzerinde anti-oksidan ve anti-inflamatuar aktivitesinin analizi
Analysis of anti-oxidant and anti-inflammatory activity of Lactiplantibacillus plantarum GD2 induced lyophilized paraprobiotic (PRB-LPGD2) on wound healing
- Tez No: 910981
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TÜRKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gelişmiş ülkelerde önemli bir sağlık sorunu olarak görülen ve nüfusunun büyük bir kısmını etkileyen kronik yaralar, iyileşme hızının genellikle yavaş olduğu ve iyileşme eğiliminin olmadığı yaralar olarak bilinmektedir. Yara iyileşmesinde önemli faktör olarak kabul edilen diyabet hastalığı ve yaşlı nüfus, kronik yaralara sahip hasta sayısının artışına sebep olmaktadır. Aynı zamanda yaşam kalitesini bozan bu yaraların tedavi maliyetleri, gelişmiş ülkelerdeki yıllık olarak hesaplanan sağlık bütçelerinin %2 ila %3'ünü oluşturduğu tahmin edilmektedir. Yara tedavi sürecinin uzaması sonucunda artan maliyetinin yanı sıra, tedaviye herhangi bir şekilde cevap alınamazsa organ kaybı ve hatta ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Bunun yanında, yara iyileşmesinde kullanılan mevcut yaklaşımlar her yara tipinde etkili olmamaktadır. Kronik yaraları hedef alacak ve yara iyileşme sürecini hızlandırabilecek yeni potansiyel terapötik ajanlara ve bu ajanların yara iyileşmesi tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılması için yeni stratejilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla kullanılan paraprobiyotiklerin, yara iyileşmesi üzerindeki olumlu etkileri çalışmalarla birlikte belirlenmiş olsa da paraprobiyotiklerin terapötik bir ajan olarak kronik yaralar üzerindeki etkileri henüz tam olarak bilinmemektedir. Yara iyileşme sürecinin her fazında etkili olan serbest radikallerin seviyesinde artış meydana gelmesi, yara iyileşmesini olumsuz etkileyerek kronik yaraya sebep olabilmektedir. Anti-oksidan ve anti-inflamatuar maddeler, kronik yaraların iyileşmesinde umut verici stratejiler olarak ifade edilmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, kronik yaraların tedavisinde terapötik ajan olarak kullanılma potansiyeli olan Lactıplantıbacıllus plantarum GD2 kaynaklı liyofilize paraprobiyotiğinin (PRB-LpGD2) anti-oksidan ve anti-inflamatuar aktiviteleri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, standart maddelerle kıyaslanarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, L. plantarum GD2 kaynaklı liyofilize paraprobiyotiğinin (PRB-LpGD2) düşük dozda anti-oksidan ve anti-inflamatuar aktivite gösterebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic wounds, seen as an important health problem in developed countries and affect a large part of the population, are known as wounds where the healing rate is generally slow and there is no tendency to heal. Diabetes and the elderly population, which are considered to be important factors in wound healing, cause an increase in the number of patients with chronic wounds. The treatment costs of these wounds, which also impair quality of life, are estimated to account for 2% to 3% of the annual health budgets in developed countries. In addition to the increased cost of prolonged wound treatment, failure to respond to treatment in any way can result in any way can result in organ loss an even death. In addition, current approaches to wound healing are not effective in all wound types. There is a need for new potential therapeutic agents that can target chronic wounds and accelerate the wound healing process and new strategies for the successful use of these agents in wound healing treatment. Although the positive effects of paraprobiotics used for this purpose on wound healing have been determined by studies, the effects of paraprobiotics on chronic wounds as a therapeutic agent are not yet fully known. Increased levels of free radicals, which are effective in every phase of the wound healing process, may adversely affect wound healing and cause chronic wounds. Anti-oxidant and anti-inflammatory substances have been reported as promising strategies for healing chronic wounds. In this master's thesis study, the anti-oxidant and anti-inflammatory activities of lyophilized paraprobiotic (PRB-LpGD2) from Lactıplantıbacıllus plantarum GD2, which has the potential to be used as a therapeutic agent in the treatment of chronic wounds, were investigated. The results obtained were evaluated in comparison with standard substances. As a result, it was determined that lyophilized paraprobiotic from L. plantarum GD2 (PRB-LpGD2) may show anti-oxidant and anti-inflammatory activity at low doses.