Aile hekimliğine başvuran 18-64 yaş arasi genç erişkinlerde akilli telefon bağimliliği ile anksiyete arasindaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between smartphone addiction and anxiety in young adults aged 18-64 years applying to family medicine
- Tez No: 910988
- Danışmanlar: DOÇ. HABİBE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: İçinde bulunduğumuz, teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir hızla geliştiği 21. yüzyılda akıllı telefon bağımlılığı günümüzün en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir.Anksiyete bozuklukları her yaştan bireyleri etkisi altına alan önemli bir psikiyatrik hastalıktır.Çalışmamızın amacı, aile hekimliğine başvuran 18-64 yaş arası genç erişkinlerde akıllı telefon bağımlılığı ve anksiyete arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma Şubat 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Karabük Merkez'de yer alan aile sağlığı merkezlerine Şubat 2024-Haziran 2024 tarihlerinde başvuran 18-64 yaş arasındaki genç erişkinler ile gerçekleştirildi.Yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanan anket formunda sosyodemografik bilgiler, kronik hastalıklar ve akıllı telefon kullanım alışkanlıkları ile ilgili sorular soruldu.Verilerin istatistiksel analizi yapıldı, anlamlılık düzeyi p30 yaş katılımcılara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek düzeylerde olduğu tespit edildi.ATBÖ-KF puanlarının bekar olan katılımcılarda evlilere göre, üniversite ve üzeri eğitim durumuna sahip olan katılımcılarda puanların ilkokul ve altına göre, öğrenci olmanın diğer meslek gruplarına göre, sosyal medya kullanımı olanların kullanmayan katlımcılara göre anlamlı derecede fark bulunduğu saptandı.Beck Anksiyete Ölçeği puanlarının kadınlarda erkeklere göre anlamlı yükseklik tespit edilmiştir.ATBÖ ile sosyal medya kullanma süresi arasında, ATBÖ-KF ile Beck Anksiyete Ölçeği arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızda akıllı telefon bağımlılığı ve anksiyete arasında pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Teknolojik gelişmelerle birlikte sıklığı artan akıllı telefon bağımlılığı ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir.Yeni bir bağımlılık türü olan akıllı telefon bağımlılığının tanıyabilmek,muhtemel olumsuz sonuçlarını öngörmek ve bu konuda ileri çalışmalar yapmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Smartphone addiction is one of the most important public health problems in the 21st century, where technological developments are developing at a dizzying pace.Anxiety disorders are an important psychiatric disorder that affects individuals of all ages.The aim of our study was to evaluate the relationship between smartphone addiction and anxiety in young adults aged 18-64 years who applied to family medicine. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study was carried out with young adults aged 18-64 years who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Karabük University Training and Research Hospital and the family health centers located in Karabük Center between February 2024 and June 2024.In the questionnaire form applied by face-to-face interview method, questions about sociodemographic information, chronic diseases and smartphone usage habits were asked.Statistical analysis of the data was performed and the significance level was accepted as p30 years. It was found that there was a statistically significant difference in the scores of the participants who were single compared to married participants, in the participants with university and above education status compared to primary school and below, being a student compared to other occupational groups, and those who used social media compared to those who did not use social media.Beck Anxiety Scale scores were found to be significantly higher in women than in men.A significant positive correlation was detected between smartphone addıctıon and the duration of social media use, and between Smartphone Addıctıon Scale-Short Form and Beck Anxiety Scale. Conclusion: In our study, a positive significant relationship was found between smartphone addiction and anxiety.Smartphone addiction, which has increased in frequency with technological developments, has become an important public health problem in our country. It is necessary to recognize smartphone addiction, which is a new type of addiction, to predict its possible negative consequences and to conduct further studies on this subject.