Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı'nda otopsileri yapılan iş kazası olgularının adli tıp açısından değerlendirilmesi
Evaluation of occupational accident cases whose autopsies were performed in Ankara Institute of Forensic Medicine in Terms of Forensic Medicine
  1. Tez No: 910999
  2. Yazar: SERAY İLSU DEMİRAY ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Giriş ve Amaç: Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından iş kazası; beklenmedik bir zamanda oluşan ve önceden planlanmayan, işin kendisinden kaynaklanan veya çalışanların gördükleri iş nedeniyle maruz kaldıkları tehlikeler yüzünden oluşarak maddi ve manevi kayıplarla sonuçlanan durum olarak tanımlanmıştır. İş kazası olguları, adli tıp alanındaki uygulamalar içerisinde önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızda 2014-2018 yılları arasındaki beş yıllık dönemde iş kazası nedeniyle öldüğü bildirilen ve Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde otopsisi yapılan ölüm olguları sosyo-demografik özellikleri bakımından incelenmiş olup, olayın meydana geliş zamanı, ölüm yeri ve nedeni, toksikolojik ve spesifik histopatolojik bulgular eşliğinde değerlendirilerek, tüm dünyada sosyal ve ekonomik olarak büyük kayıplara sebep olan iş kazalarına dikkat çekmek ve alınması gereken önlemlerin tartışılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2014-01.01.2019 tarihleri arasında Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde otopsileri yapılan, toplam 9665 olgu içinden iş kazası sonucu ölmüş olduğu kabul edilen toplam 848 olgu değerlendirilmiştir. Bulgular: Olguların %97'si erkek, %3'ü kadın olup olguların yaş ortalaması 42,2 bulunmuştur. Meslek dağılımda olguların %59,1'i işçi, %9,7'si esnaf/işyeri sahibi ve %7,3'ü kamyon/tır/otobüs şoförüdür. Meydana gelen ölümler en fazla yapı/inşaat (n:335, %39,5) ve ikinci sırada sanayi/üretim (n:117, %13,8) sektöründedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: International Labor Organization defines occupational accident as an unexpected and unplanned occurrence, including acts of violence, arising out of or in connection with work which results in one or more workers incurring a personal injury, disease, or death. Occupational accident cases occupy an important position in forensic medicine applications. In our study, death cases that were reported to have died due to occupational accidents in the five-year period between 2014 and 2018, and whose autopsies were performed in Ankara Institute of Forensic Medicine were examined in terms of their sociodemographic characteristics and evaluated together with the information of time of occurrence, cause of death, toxicological and histopathological evidence. The aim of this study is to draw attention to the occupational accidents that have important social and economical impacts worldwide and to discuss the precautions that could be taken. Methods: A total of 848 cases among 9665 cases in total whose autopsies were performed in Ankara Institute of Forensic Medicine between 01.01.2014- 01.01.2019 and whose cause of death is occupational accident were evaluated. Results: Of total cases, 97% were male and 3% was female. Mean age of patients was 42.2 years. 59.1 of the cases were workers, 9.7% was business owners, and 7.3% was truck/bus drivers. Cases occurred most frequently in construction (39.5%) and manufacturing (13.8%).