İçerik ve dil bütünleşik öğrenme modelinin (CLIL) kültürlerarası duyarlılık üzerindeki etkileri: Manisa ili örneği
The effects of content and language integrated learning model (CLIL) on intercultural sensitivity: A Case study in Manisa province
- Tez No: 911000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENAZ SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dijital çağ, sınırları ortadan kaldırarak küresel bir dünya yaratmıştır. Küresel dünyanın 'yerlileri' nin iletişim dili ise İngilizcedir. İngilizcenin okul eğitiminde birinci yabancı dil olarak sunulması seçenek değil, dijital çağın gereksinimidir. Okul eğitiminde İngilizce öğretimi için birçok farklı yaklaşımlar vardır. Popülaritesi giderek artan yaklaşımlardan biri de İngilizce (veya başka bir yabancı dil) aracılığıyla okul derslerinin verildiği 'İçerik ve Dil Bütünleşik Öğrenme Modeli' dir. Bir dersi yabancı dilde çalışırken, öğrencilerin müfredatta yer alan bir konunun içeriğini öğrenmek için hedef dile maruz kalması ve doğal olarak dil edinimi CLIL öğretim modelini ilgi çekici yapmaktadır (Darn, 2006). Bu çalışmada, CLIL modelini esas alan Uluslararası Diploma Programı (UDP) ile Ulusal Diploma Programında eğitim alan öğrencilerin kültürlerarası duyarlılık düzeyleri ölçülüp, iki grup arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de CLIL öğretim modelini kullanarak, uluslararası diploma programı sunan okullar oluşturmaktadır. Araştırmada kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi kullanılarak, Manisa İlinde hem Uluslararası Diploma Programı (UDP) hem de Ulusal Diploma Programı sunan Akhisar Macide-Ramiz Taşkınlar Fen Lisesi ve Bahçeşehir Koleji 9. ve 10. sınıf öğrencileri örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmada Chen ve Starosta (2000) tarafından geliştirilen ve Üstün (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği”kullanılmış, elde edilen verilerin analizleri ise SPSS paket programı aracılığı ile yapılmıştır. Elde edilen bulgular kullanılarak CLIL uygulamalarının kültürlerarası duyarlılığa olumlu etkilerinin olup olmadığı ölçülmüş, CLIL uygulamalarını benimseyen Uluslararası Diploma Programı (UDP) ile Ulusal Diploma Programı 9. Sınıf ve 10. Sınıf öğrencilerinin kültürlerarası duyarlılığının arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, alan yazındaki diğer çalışmaların ışığında özellikle çok kültürlü sınıf ortamlarında CLIL uygulamalarını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The digital age has created a global world by eliminating borders. The communication language of the 'natives' of the global world is English. Offering English as the first foreign language in school education is not an option, but a necessity of the digital age. There are many different approaches to teach English in school education. One of the increasingly popular approaches is the 'Content and Language Integrated Learning Model', in which school lessons are taught through English (or another foreign language). While studying a course in a foreign language, students' being exposed to the target language to learn the content of a topic within the curriculum and naturally language acquisition make the CLIL teaching model interesting. (Darn, 2006). In this study, the intercultural sensitivity levels of students studying in the International Diploma Program (UDP) based on the CLIL model, and the National Diploma Program were measured and it was investigated whether there is a significant difference between the two groups. The population of the research consists of schools which offer international diploma programs using the CLIL teaching model in Türkiye. By using easily accessible case sampling method in the research, 9th and 10th grade students of Manisa Bahçeşehir College and Akhisar Macide-Ramiz Taşkınlar Science High School which implement both the International Diploma Program (UDP) and the National Diploma Program in Manisa Province, were selected as samples. The“Intercultural Sensitivity Scale”developed by Chen and Starosta (2000) and adapted into Turkish by Üstün (2011) was used in the research, and the data obtained were analyzed through the SPSS package program. Using the findings obtained, it was measured whether CLIL practices have positive effects on intercultural sensitivity, and it was determined that there is a significant difference between the intercultural sensitivity of the 9th and 10th grade students of the International Diploma Program (UDP) who adopted CLIL practices and National Diploma Program. This study recommends CLIL practices especially in multicultural classroom environments in the light of other studies in the literature.