Erken membran rüptürü tanılı olguların klinik özellikleri, tedavi süreçleri ve yenidoğan sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 911006
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN CANSUN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada 2017-2019 yılları arasında kliniğimize başvuran erken membran rüptürü (EMR) tanısı almış olgular incelendi. Olguların tanı aldıkları gebelik haftalarının, doğum haftalarının bu süreçteki latent periyodlarının, başvuru sırasında alınan vajinal kültür ve idrar kültürü tetkiklerindeki üremelerin ve kullanılan antibiyotik rejimlerinin, yeni doğan APGAR skorları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Erken Membran Rüptürü (EMR) tanısı almış 2017-2019 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalına başvuran, gebeliğin 24/0 ve 37/0 haftaları arasında olan 325 hastanın; yaş, parite, spontan veya yardımcı üreme tekniği ile olmuş gebelik, bebek cinsiyeti gibi demografik verileri ve doğum şekli, doğum haftası, latent periyod, başvuru anında alınan örneklerdeki mikrobiyal üreme, antibiyotik rejimleri, yeni doğan kilo ve APGAR verilerinin birbiri ile ilişkisi retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya 325 adet gebe ve bu gebelerin 348 adet yeni doğanı dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, cases diagnosed with premature rupture of membranes (PROM) admitted to our clinic between 2017 and 2019 were analyzed. We aimed to examine the relationship between the gestational weeks at the time of diagnosis, the latent periods during this period, the growths in vaginal culture and urine culture examinations taken at the time of admission, and the antibiotic regimens used with the newborn APGAR scores. Materials and Methods: Demographic data such as age, parity, spontaneous or assisted reproductive technique pregnancy, infant gender, mode of delivery, gestational week, latent period, microbial growth in samples taken at the time of admission, antibiotic regimens, newborn weight and APGAR data of 325 patients between 24/0 and 37/0 weeks of gestation who were admitted to Çukurova University Balcalı Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology between 2017 and 2019 with a diagnosis of Early Membrane Rupture (PROM) were retrospectively analyzed. Results: The study included 325 pregnant women and 348 newborns of these pregnant women.