Acil servis hastalarında mide doluluğunun ultrasonografik ve bilgisayarlı tomografik ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of ultrasonographic and computed tomographic measurements of gastric content and volume in emergency deparment patients
  1. Tez No: 911011
  2. Yazar: MERVE YAZLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KARAMERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç: Mide içeriğinin trakeobronşiyal ağaca aspirasyonu, anestezi/sedo analjezi ve endotrakeal entübasyon sırasında en korkulan komplikasyonlardan biridir. Elektif anestezi ortamında nadir görülen bir durum olsa da acil durumlarda aspirasyon riski daha yüksektir. Bu nedenle, dolu bir midenin endotrakeal entübasyon öncesi tanımlanması ve/veya gastrik içeriğin tahmini, solunum aspirasyonu riskinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle acil servis hekimlerinin mide doluluğunu ve bu sayede aspirasyon riskini değerlendirilebilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif gözlemsel ve tanısal değerlilik çalışması olup 01.10.2020-30.06.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Acil servise başvuran 18 yaş üzeri 167 hasta dahil edilmiştir. Veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilerek mide USG ve BT ölçümleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca aspirasyon riski açısından mide antrum USG ölçümlerinde cut-off değeri belirlenmiştir. Bulgular: Acil servis hastalarında mide doluluğunun ultrasonografik ve bilgisayarlı tomografik ölçümlerinin karşılaştırılmasının yapıldığı bu çalışmada, acil servis hekimlerinin USG ölçümlerinin BT ölçümleri ile korele olduğu görülmüştür. Ayrıca içerik tahminleri ve aspirasyon riskleri değerlendirmelerinin de BT sonuçları ile korele olduğu saptanmıştır. Sonuç: Acil servis hastalarında mide doluluğunun ultrasonografik ve bilgisayarlı tomografik ölçümlerinin karşılaştırılmasının yapıldığı bu çalışmada, acil servis hekimlerinin USG ölçümlerinin, içerik tahminlerinin, aspirasyon riski değerlendirmelerinin BT ölçümleri ile korele olduğu görülmüştür. Acil servis hekimleri mide doluluğunu değerlendirmek için ultrason kullanabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Aspiration of gastric contents into the tracheobronchial tree is one of the most feared complications during anesthesia/sedo analgesia and endotracheal intubation. Although it is a rare condition in the elective anesthesia setting, the risk of aspiration is higher in emergency situations. Therefore, identification of a full stomach prior to endotracheal intubation and/or estimation of gastric contents can help determine the risk of respiratory aspiration. For this reason, it is aimed that emergency physicians can evaluate gastric content and volume, the risk of aspiration. Methods: This study is a prospective observational and diagnostic accuracy study performed between dates 01.10.2020-30.06.2021, 167 participants aged 18 and over who applied to the emergency department were included. The data were analyzed with SPSS 25.0 program and gastric USG and CT measurements were compared. In addition, cut-off value was determined in gastric antrum USG measurements in terms of aspiration risk. Results: In this study, in which ultrasonographic and computed tomographic measurements of gastric content and volume were compared in emergency deparment patients, it was observed that USG measurements of emergency physicians were correlated with CT measurements. In addition, content estimates and aspiration risks assessments were also found to be correlated with CT results. Conclusions: In this study, in which ultrasonographic and computed tomographic measurements of gastric content and volume were compared in emergency room patients, it was observed that USG measurements, content estimates, and aspiration risk assessments of emergency physicians were correlated with CT measurements. Emergency deparment physicians may use ultrasound to assess gastric content and volume.