Antioksidan özellikleri belirlenmiş kombu çayı mantarları ile üretilen keçi ve manda yoğurtlarının bazı kalite özelliklerinin araştırılması
Evaluating antioxidant properties of kombucha tea mushrooms and effects of their usage on some quality characteristics of goat and buffalo yogurts
  1. Tez No: 911024
  2. Yazar: SEDA AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BAŞYİĞİT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle ekinezya, lavanta, siyah çay, yeşil çay ile kombu çayı üretilmiş; elde edilen çayı kombu mantarlarının mikrobiyolojik ve fizikokimyasal özellikleri, toplam fenolik madde miktarı, antioksidan kapasitesi,uçucu aroma bileşenleri ve organik asit üretimleri belirlenmiştir. En iyi özellikteki yeşil çay yaprakları ve kurutulmuş ekinezya bitkisi ile hazırlanmış kombu çayı mantarı ile keçi (KK, KY, KE) ve manda (MK, MY, ME) yoğurdu üretilmiştir. 14 günlük depolama süresi boyunca tüm K gruplarına ait sertlik, kıvam ve yapışma enerjisi değerleri istatistiksel olarak değişmezken (p>0,05), yapışkanlık değeri depolama süresi sonunda artmıştır (p0,05). 14.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, firstly, kombucha tea were produced echinacea, lavender, black tea, green tea. The microbiological and physicochemical properties, total phenolic content and antioxidant capacity, volatile aroma compounds and organic acid production of kombu mushrooms were determined. Goat (KK, KY, KE) and buffalo (MK, MY, ME) yogurts were produced with kombucha mushroom prepared with green tea leaves and dried echinacea plant, which were found to have the best antioxidant properties. It was observed that % acetic acid, lactic acid and gluconic acid values of KY, KE, MY and ME samples increased after 14 days of storage. During 14-days storage period, hardness, consistency and adhesion energy values of all K groups did not change statistically (p>0,05), while the cohesiveness value increased at the end of the storage period (p0,05).