Badem sütü kullanarak vegan bireyler için peynir alternatifi üretimi ve badem peynir altı suyunun kombu çayı üretiminde kullanım olanaklarının araştırılması
Production of a cheese alternative for vegan individuals using almond milk and investigation of the possibilities of using almond whey in the production of kombucha
  1. Tez No: 967625
  2. Yazar: FERİHA GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL BÖLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Badem sütü kullanılarak yeni bir peynir alternatifi formülasyonu geliştirilirken yan ürün olarak ortaya çıkan yüksek antioksidan aktivite, fenolik madde ve zengin besin içeriğine sahip badem peynir altı suyunun kombu çayı üretiminde kullanımı amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Badem sütünde ve peynir altı suyunda antioksidan aktivite, fenolik madde ve fizikokimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. Ön denemelerle belirlenmiş %0, %5, %10 ve %15 oranlarında badem peynir altı suyuyla zenginleştirilmiş kombu çayı örneklerinde protein, yağ, kül, antioksidan kapasite, toplam fenolik içerik, duyusal analizler yapılmıştır. Ayrıca fermentasyon süresi boyunca briks, pH, titrasyon asitliği, renk ve mikrobiyolojik analizler gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Badem bazlı peynir alternatifi ve peynir altı suyunun besin bileşimlerinin belirlenmesi sonucu protein, yağ, kabonhidrat, kül miktarı % ortalama olarak sırasıyla 18,52; 28,93; 6,17; 1,36 ve 1,05; 2,13; 3,85; 0,77 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: While developing a new cheese alternative formulation using almond milk, almond whey, which emerged as a by-product and has high antioxidant activity, phenolic substance and rich nutritional content, was intended to be used in the production of kombucha. Materials and Methods: Antioxidant activity, phenolic substance and physicochemical analyses were performed in almond milk and whey. Protein, fat, ash, antioxidant capacity, total phenolic content and sensory analyses were performed in kombucha samples enriched with almond whey at 0%, 5%, 10% and 15% levels determined by preliminary trials. In addition, brix, pH, titratable acidity, color and microbiological analyses were performed throughout the fermentation period. Results: As a result of determining the nutritional compositions of almond based cheese alternative and whey, the amounts of protein, fat, carbohydrates, and ash were found to be 18.52; 28.93; 6.17; 1.36 and 1.05; 2.13; 3.85; 0.77 on average, respectively.