0-48 ay çocuk yaş grubunda kalça altı yüksekliğinin femoral arter ve femoral ven ilişkisi ve boyutları üzerine etkilerinin ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of hip elevation on relationship and dimensions of femoral artery and vein in 0-48 months children by ultrasonography
- Tez No: 911036
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ÖÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çocuk yaş grubunda santral venöz ve arteriyel kateterizasyon uygulamaları günümüzde birçok endikasyon ile acil servislerde, yoğun bakım ünitelerinde ve preoperatif operasyon odalarında uygulanmaktadır. Çocuk yaş grubunda kateterizasyon uygulamaları yetişkin yaş grubuna göre teknik olarak daha zor olması nedeniyle komplikasyon oranları yüksektir. Komplikasyon oranlarını azaltmak amacıyla çocuk yaş grubu hastalar için çeşitli pozisyonlar ve manevralar uygulanarak, femoral arter (FA) ve femoral ven (FV) kesit alanının arttırılması, cilde olan mesafelerin ve overlap oranlarının azaltılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda kalça altı yüksekliği konulmasının, FA ve FV'in birbirlerine ve cilde olan uzaklıkları, transvers ve anteroposterior çap ölçümleri ile pozisyon değişimleri üzerine etkilerini ultrasonografik ölçümler ile araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurulu'nun 08.01.2020 tarih, 2020/01 toplantı sayılı ve 2020/24 sayılı kararı ile Kasım 2020-Mayıs 2021 arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanesinde operasyona alınacak ve rutin genel anestezi uygulaması yapılacak olan, 0-48 ay aralığında çocuk yaş grubu 60 hasta dahil edilmiştir ve hastalar 0-30 gün, 1-12 ay, 13-48 ay olarak gruplandırılmıştır. Hastaların demografik verileri kaydedilerek, inguinal ligament ve ligamentin orta noktası ile 1-2 cm distal noktası belirlenmiştir. Ölçümler nötral (NP) ve kalça altına kalça yüksekliğinin yarısı yüksekliğinde pedler konulduktan sonra (EP) olmak üzere iki pozisyonda ve bilateral olarak alınmıştır. FA ve FV'in transvers ve anteroposterior çap, kesit alanı, cilde (SD) ve birbirlerine olan mesafeleri (VD) ile pozisyonları ultrasonografi ile değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 21 programı; Shapiro-Wilk testi, t testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi ile değerlendirilmiş, p0,05) bulunmuştur. Sonuç olarak, FA ve FV kateterizasyonunda kalça altına yükseklik konularak FA ve FV 'nin birbirlerine olan mesafelerinin artması cilde olan mesafelerinin kısalması ve overlap oranlarının azalması ile yanlış ponksiyon gibi komplikasyon oranlarının azalacağını düşünmekteyiz. Uyguladığımız kalça altı yükseklik tekniği çocuk yaş grubunda daha kolay ve güvenilir kateterizasyon uygulamaları ile klinik pratikte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In childhood, central venous and arterial catheterizations are currently performed in emergency departments, intensive care units, and operating rooms with many indications. However, complication rates are high in children since catheterization procedures are technically more difficult than adults. In order to reduce complication rates, various positions and maneuvers were performed to increase the cross-sectional area, reduce the distances to the skin, and overlap rates of the femoral artery (FA) and femoral vein (FV). This study aims to investigate the effects of hip height placement on the distances of FA and FV to each other and the skin, transverse and anteroposterior diameter measurements, and position changes with ultrasonographic measurements. The Local Ethics Committee approved our study of Selcuk University Faculty of Medicine in 08.01.2020 with meeting number 2020/01 and judgment number 2020/24. Between November 2020 and May 2021, 60 pediatric patients aged 0-48 months who underwent surgical operation under general anesthesia in Selcuk University Faculty of Medicine Hospital were included in the study. The patients were grouped according to the age as 0-30 days, 1-12 months, 13-48 months. The anatomical localization to be measured with an ultrasound probe in patients was determined as the point at 1-2 cm distal to the midpoint of the inguinal ligament. After recording the patients' demographic data, ultrasonographic measurements were taken bilaterally and in two positions as neutral position (NP) and elevated position (EP). Hip elevation height was determined as half the hip height (EP). The positions of FA and FV were evaluated as transverse and anteroposterior diameter, cross-sectional area, distance to the skin (SD), and each other (VD). The data were evaluated using the SPSS 21 program; Shapiro-Wilk test, t-test, and Wilcoxon signed-rank test, and p0.05). In conclusion, we believe that the rate of complications such as false puncture can be reduced, and easier access can be provided during FA and FV catheterization in children 0-48 months of age by increasing the distance between FA and FV and decreasing the distance to the skin and overlap by applying the height placed under the hip. Hip elevation technique may be used in clinical practice in children for increased safety and easier catheterization.