Sodyum-glukoz kotransporter-2 inhibitörü kullanan kronik böbrek hastalarında serum elektrolit ve ürik asit düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum electrolyte and uric acid levels in chronic kidney patients using sodium-glucose cotransporter-2 inhibitors
  1. Tez No: 911038
  2. Yazar: YELİZ KAZAK ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HİLMİ TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, diyabetik kronik böbrek hastalarında (KBH) kullanılan sodyum-glukoz kotransporter-2 (SGLT-2) inhibitörlerinin serum elektrolit ve ürik asit düzeylerine olan etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, tek merkezli, retrospektif bir araştırma olarak planlanmıştır. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran, evre 3-5 KBH tanısı konmuş ve en az üç aydır SGLT-2 inhibitörü kullanan 165 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler, hastane bilgi yönetim sisteminden (HBYS) elde edilen demografik bilgiler, biyokimyasal ve hematolojik tetkik sonuçları ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya, diyaliz tedavisi alan, böbrek nakli öyküsü olan, aktif malignitesi olan veya hamilelik gibi kriterlere sahip hastalar alınmamıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %47.9'u erkek, %52.1'i kadın ve yaş ortalaması 65±8 yıl olarak hesaplanmıştır. Tüm hastaların ortalama ürik asit düzeyi 7.0±2.1 mg/dl (p=0,507), sodyum düzeyi 137.9±8.6 mmol/L (p=0,618), potasyum düzeyi 4.8±0.5 mmol/L (p=0,094), kalsiyum düzeyi 9.5±0.7 mg/dl (p=0,962) ve fosfor düzeyi 3.8±0.8 mg/dl (p=0,318) olarak bulunmuştur. Toplamda 33 hastada (%20.0) hiponatremi, 48 hastada (%29.1) hiperpotasemi ve 63 hastada (%45.0) hiperürisemi gözlenmiştir. Dapagliflozin ve empagliflozin kullanan hastalar arasında serum elektrolit ve biyokimyasal parametreler açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç: SGLT-2 inhibitörleri, KBH hastalarında elektrolit dengesini genel olarak etkilememekte ve güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. Ancak, ileri evre böbrek hastalarında potasyum ve fosfor artışı gibi değişiklikler göz önünde bulundurularak tedavi sürecinin dikkatle izlenmesi gerekmektedir. Çalışma, SGLT-2 inhibitörlerinin ileri evre KBH hastalarındaki etkilerini daha iyi anlamak için daha geniş kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of sodium-glucose cotransporter-2 (SGLT-2) inhibitors on serum electrolyte and uricacid levels in patients with chronick idney disease (CKD). MaterialsandMethods: This Retrospective , single-center, observational study included 165 patients with stage 3-5 CKD who had beenusing SGLT-2 inhibitorsfor at least three months and were treated at the Mustafa Kemal University Researchand Application Hospital. Data were obtained from the hospital information management system, including demogra phicin formation, biochemical, and hematological test results. Patientswith an estimated glomerular filtration rate (eGFR)