Bodur armut bahçesinde konvansiyonel bahçe pülverizatörünün ilaç uygulama etkinliğinin iyileştirilmesi
Improving spray application efficiency of conventional orchard sprayer in dwarf pear orchard
  1. Tez No: 911084
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, aksiyal fanlı yardımcı hava akımlı pülverizatörle bodur armut bahçesi ilaçlamasında konvansiyonel konik hüzmeli (Albuz ATR) ve düşük sürüklenmeli konik hüzmeli (Albuz TVI) memelerin ilaç uygulama etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Denemeler, üç farklı hava hızında (13, 18 ve 22 m/s) ve üç farklı ilerleme hızında (4.5, 7.4 ve 10.3 km/h) gerçekleştirilmiştir. Pülverizatörün farklı çalışma parametrelerindeki ilaç uygulama etkinlikleri; yapraklar üzerindeki ilaç kalıntı miktarı, ağaç tacı içerisinde kalıntı dağılım düzgünlüğü, yaprak yüzeylerindeki ilaç kaplama oranları ve ilaç kayıpları açısından değerlendirilmiştir. Yapraklar üzerinde toplanan ilaç kalıntılarının ve ilaç kayıplarının belirlenmesi için filtre kağıtları, yapraklar üzerinde kaplama oranlarının belirlenmesi için suya duyarlı kartlar kullanılmıştır. Denemelerde, gerçek ilaç yerine suda çözülebilir bir gıda boyası (Tartrazine) içeren püskürtme sıvısı kullanılmıştır. Filtre kağıtları üzerinde toplanan kalıntı miktarları kolorimetrik yöntemle belirlenmiştir. Yapraklar üzerindeki kaplama oranları, suya duyarlı kartlar ImageJ görüntü işleme programı yardımıyla analiz edilerek belirlenmiştir. Araştırma sonunda, düşük sürüklenmeli memelerin bodur armut ağaçları üzerinde sağladığı ortalama kalıntı miktarlarının konvansiyonel memelere göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Düşük sürüklenmeli meme ile yapraklar üzerinde sağlanan ortalama kalıntı miktarı ilerleme hızı ve hava hızına bağlı olarak konvansiyonel memeye göre %28.7 ile %75.1 daha yüksek bulunmuştur. Her iki meme tipinde hava akımı hızının ve ilerleme hızının artmasıyla armut ağaçlarında sağlanan ortalama kalıntı miktarı artmıştır. İlerleme hızı ve hava hızına bağlı olarak ilaç uygulama etkinliği konvansiyonel memede %26.60 ile %46.57 arasında, düşük sürüklenmeli memede ise %41.40 ile %61.87 arasında değişmiştir. Pülverizatör hava akımı hızının ve ilerleme hızının artmasıyla hem konvansiyonel hem de düşük sürüklenmeli memelerin toprak yüzeyinde oluşturduğu kalıntı miktarı artmıştır. Düşük sürüklenmeli memeyle toprağa ilaç kayıplarının konvansiyonel memeye göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Buna karşın konvansiyonel meme ile havaya sürüklenme kayıplarının düşük sürüklenmeli memeye göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Pülverizatör hava akımı hızının artmasıyla hem konvansiyonel hem de düşük sürüklenmeli memelerle yaprak yüzeyleri üzerinde ortalama kaplama oranı artmıştır. Diğer yandan, konvansiyonel meme ile yaprak yüzeylerinde sağlanan kaplama oranları düşük sürüklenmeli memeye göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the spray application efficiencies of conventional cone (Albuz ATR) and low drift cone (Albuz TVI) nozzles in dwarf pear orchard spraying with an axial fan air assisted sprayer. The experiments were conducted at three different air speeds (13, 18, and 22 m/s) and three different forward speeds (4.5, 7.4, and 10.3 km/h). Spray application efficiencies at different operating parameters of the sprayer was evaluated in terms of spray deposits on the leaves, spray distribution uniformity in the tree canopy, spray coverage on the leaves and spray losses. Filter papers were used to determine spray deposits and losses, while water-sensitive papers were used to determine spary coverage on the leaves. A water-soluble food dye, tartrazine, was used as a tracer for spraying in the experiments. Tracer deposits on the filter papers were analyzed using colorimetric method. The spray coverage on the leaves was analyzed using an image processing program called ImageJ for water-sensitive cards. The results of the research indicated that low-drift nozzles provided higher mean spray deposits on dwarf pear trees compared to conventional nozzles. The mean spray deposits on the leaves with the low drift nozzle than the conventional nozzle was found to be 28.7% to 75.1% higher, depending on the forward speed and air speed. The mean spray deposits provided in pear trees increased with the increase in airflow speed and forward speed in both nozzle types. Depending on the forward speed and airflow speed, spray application efficiency varied between 26.60% and 46.57% for conventional nozzle and between 41.40% and 61.87% for low drift nozzle. As the sprayer airflow speed and forward speed increased, the spray losses to the soil from both conventional and low drift nozzles increased. It was determined that spray losses to the soil were higher with the low drift nozzle than the conventional nozzle. On the other hand, it was determined that airborne spray drift were higher with the conventional nozzle than the low drift nozzle. As the sprayer airflow speed increased, the mean spray coverage on leaf surfaces increased with both conventional and low drift nozzles. On the other hand, the spray coverage achieved on leaf surfaces with the conventional nozzle were found to be higher than those with the low drift nozzle.