Türkçe ders kitaplarında geçen yabancı kelimelerin analizi
Analysis of foreign words in Turkish textbooks
- Tez No: 911083
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Araştırmada; ikinci kademe okullardaki Türkçe ders kitaplarında kullanılan yabancı kökenli sözcüklerin anlamlarına yönelik inceleme yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden belge tarama ve doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri; yurt içinde ve yurt dışında yayımlanmış; makaleler, kitaplar, yüksek lisans ve doktora tezler gibi resmi sitelerden elde edilmiştir. Araştırmanın sorularına yönelik veriler ışığında analizler yapılmıştır. Söz konusu ikinci kademe sınıflardaki Türkçe ders kitaplarında kullanılan yabancı kökenli sözcüklerin anlamlarına yönelik bulgular tablolanarak yorumlamaları yapılmıştır. Son olarak araştırmanın tartışma, sonuç ve öneriler başlığı altında ikinci kademe sınıflardaki Türkçe ders kitaplarında kullanılan yabancı kökenli sözcüklerin anlamlarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the research; An analysis was made on the meanings of words of foreign origin used in Turkish textbooks for 5th, 6th and 7th grades. Document scanning and document review methods, which are among the qualitative research methods, were used in the research. Data of the research; Published at home and abroad; It was obtained from official sites such as articles, books, master's and doctoral theses. Analyzes were made in the light of the data regarding the research questions. The findings regarding the meanings of foreign words used in Turkish textbooks in the 5th, 6th and 7th grades were tabulated and interpreted. Finally, under the title of discussion, conclusion and suggestions of the research, suggestions regarding the meanings of foreign words used in Turkish textbooks in 5th, 6th and 7th grades are presented.