Multiple skleroz hastalarında thalamus, hıppocampus ve cerebellum hacimlerinin değerlendirilmesi ve üç boyutlu görselleştirilmesi
Evaluation of thalamus, hippocampus ve cerebellum volumes and three-dimensional visualization in multiple sclerosis patients
- Tez No: 911120
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Multiple skleroz (MS), toplumumuzda genç yetişkinleri etkileyen en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. MS hastalarında beyin atrofisi erken evrelerde görülebilir ve sağlıklı bireylerden daha hızlı ilerler. Bu nedenle Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), MS tanı ve takibinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada MS grubunda ve kontrol grubunda thalamus, hippocampus ve cerebellum hacimlerini cinsiyete, yaşa, genişletilmiş özürlülük durum ölçeğine (EDSS) ve MS tipine göre değerlendirmeyi ve beyin omurilik sıvısı (BOS) ile arasındaki ilişkiyi tespit etmeyi amaçladık. Çalışmaya 100 MS grubu bireyi ve 25 sağlıklı birey kontrol grubu olarak dahil edildi. Bireyler yaş gruplarına göre 40 yaş altı ve 40 yaş ve üstü olmak üzere ikiye ayrıldı. EDSS skoruna göre ise hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç gruba ayrıldı. MS tiplerinde ise relapsing-remitting MS (RRMS), Sekonder Progresif MS (SPMS) ve Primer Progresif MS (PPMS) grupları çalışmaya dahil edildi. VolBrain otomatik yazılımı ile tüm bireylerin mutlak ve bağıl hacimsel ölçümleri yapıldı ve ITK-SNAP programı ile görselleştirmeleri gerçekleştirildi. MS hastalarında kontrol grubuna göre toplam beyaz cevher, intrakranial kavite (ICC), cerebrum,cerebellum beyaz cevher, thalamus bağıl hacimleri anlamlı derecede küçük bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is the most common neurodegenerative disease affecting young adults in our society. Brain atrophy can be seen in MS patients at early stages and progresses faster than in healthy individuals. Therefore, Magnetic Resonance Imaging (MRI) has an important role in the diagnosis and follow-up of MS. In this study, we aimed to evaluate the volumes of thalamus, hippocampus and cerebellum in MS group and control group according to gender, age, expanded disability status scale (EDSS) and MS type and to determine the relationship with cerebrospinal fluid (CSF). The study included 100 MS group individuals and 25 healthy individuals as control group. The individuals were divided into two groups according to their age groups as below 40 years and 40 years and above. According to EDSS score, they were divided into three groups as mild, moderate and severe. In MS types, relapsing-remitting MS (RRMS), Secondary Progressive MS (SPMS) and Primary Progressive MS (PPMS) groups were included in the study. Absolute and relative volumetric measurements of all individuals were performed with VolBrain automated software and visualizations were performed with ITK-SNAP program. Total white matter, intracranial cavity (ICC), cerebrum, cerebellum white matter and thalamus relative volumes were significantly smaller in MS patients compared to the control group (p0.05).