Birleşik Arap Emirlikleri'nde edebî çevre
Literary environment in the United Arab Emirates
- Tez No: 911133
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞABAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu çalışmayla 2 Aralık 1971'de bağımsızlığına kavuşmuş yedi emirlikten müteşekkil Birleşik Arap Emirlikleri'nin edebî ve kültürel çevresinin ele alınması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda BAE'de şiir ile nesir türlerinin ne zaman ve nasıl ortaya çıkıp gelişim gösterdiği, bu edebî türlerin belli başlı temsilcilerinin kimler olduğu ve bu temsilcilerin kaleme aldıkları eserlerde ne tür temalara yer verdikleri gibi sorulara cevap aranmaya çalışılmıştır. Çalışmamız, ülkemizde BAE'nin edebî ve kültürel çevresini kapsamlı bir şekilde ele alan herhangi bir çalışmaya rastlanmaması dolayısıyla BAE edebiyatı hakkında bilgi sahibi olunması, alandaki boşluğu doldurması ve yapılacak akademik çalışmalara katkı sağlayacak olması açısından önem arz etmektedir. Nitel araştırma metotları ve tümevarım yönetimiyle hazırlanan bu tezdeki veriler belgesel tarama yöntemiyle elde edilip analiz edilmiştir. Bu analiz neticesinde BAE'de şiirin 1920'li yıllarda; nesrin ise 1970 yılında Şeyḫa Mubārek en-Nāḫı̇̄'nin“er-Raḥı̇̄l”adlı hikâyesi ve 1971 yılında Rāşid ʿAbdullāh'ın“Şāhinde”adlı romanıyla başladığı tespit edilmiştir. Şiirin önemli temsilcileri arasında Mubārek el-ʿAḳı̇̄lı̇̄, Sālim el-ʿUveys, Aḥmed el-Menāʿı̇̄, Mubārek en-Nāḫı̇̄, Muḥammed Nūr Seyf, Aḥmed b. Selı̇̄m ve Ḫalfān b. Muṣbiḥ gibi birçok şair, nesrin önemli temsilcileri arasında ise ʿAbdullāh Ṣaḳr ve Meryem Cumʿa Ferec gibi birçok yazarın olduğu görülmüştür. Elde edilen verilerden geç bir tarihte bağımsızlığına kavuşmasına ve nüfusunun çoğunluğunu yabancı vatandaşların oluşturmasına rağmen BAE'nin gerek kültürel gerekse edebî anlamda kısa sürede kayda değer bir ilerleme gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the literary and cultural environment of the United Arab Emirates (UAE), which consists of seven emirates and gained independence on December 2, 1971. Within this scope, the research seeks to answer questions regarding when and how the genres of poetry and prose emerged and developed in the UAE, who the prominent representatives of these literary genres are, and what themes are addressed in the works of these representatives. The study holds significance due to the lack of comprehensive research in our country on the literary and cultural environment of the UAE. It aims to fill this gap, contribute to academic studies in the field, and enhance knowledge about UAE literature. The data for this thesis, prepared using qualitative research methods and the inductive approach, were obtained and analysed through documentary scanning techniques. As a result of this analysis, it has been determined that poetry in the UAE emerged in the 1920s, while prose began with Shaykha Mubarak al-Nakhi's story“al-Rahil”in 1970 and Rashid Abdullah's novel“Shahinda”in 1971. Among the notable figures of poetry are several poets, including Mubarak al-Aqili, Salem al-Owais, Ahmad al-Mannei, Mubarak al-Nakhi, Muhammad Nour Saif, Ahmad b. Sulayem and Khalfan b. Musabah. Similarly, significant representatives of prose include Abdullah Saqr and Maryam Juma Faraj, among other authors. The findings indicate that, despite gaining independence at a relatively late date and having a population predominantly composed of foreign nationals, the UAE has achieved remarkable progress in both cultural and literary domains within a short period.