Travma hastalarının hemogram ve biyokimya parametrelerinin incelenmesi
Investigation of hemogram and biochemistry parameters of trauma patients
  1. Tez No: 911132
  2. Yazar: FATİH AHMET KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ŞAHİN KAVAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç Travma hastalarında hemoglobin, hematokrit, AST, ALT gibi parametreler nasıl değişmekte, bu parametreler travma durumunda ne kadar güvenilir ve hangi durumlardan etkilenir gibi soruların cevaplarını araştırdık. Bu parametrelerin tedaviyi planlarken katkılarının olup olmayacağına baktık. Materyal ve metod Çalışmaya araç içi trafik kazası, araç dışı trafik kazası, motosiklet kazası, yüksekten düşme ve darp nedeniyle acil servise getirilen 259 hastaya ait veriler retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, olayın oluş şekli, ilk başvuru anındaki ve kontrol hemoglobin, hemotokrit, AST ve ALT değerleri, beyin, toraks, abdomen ve ekstremite tomografilerinde bulgu olup olmadığı, hidrasyon ve kan tranfüzyonlarının yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa miktarı, yapılan tedavi incelendi. 16 yaş üstü olan, batın yaralanması olan olgularda solid organ hasarı olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular Çalışmadaki 259 hastanın Ortalama yaş 42,15±1,80 bulundu. Bu hastaların %74,9'u erkek iken %25,1'i ise kadın olduğu görüldü. Hastaların %59,8'i araç içi trafik kazasından, %8,5'i araç dışı trafik kazası , %2,3'ü motosiklet kazası, %25,5'i yüksekten düşerek, %3,9'u ise darp sonucu travma geçirmiştir. Yaptığımız çalışmada sadece sıvı verilen hastalarda hem hematokrit hem de hemoglobin değerlerinde olan düşüş anlamlı bulunmuştur. Ayrıca hemorajik vasıfta yaralanması olan hastaları ayrı değerlendirerek hemoglobin ve hematokrit değerlerine baktığımızda yine de istatistiksel olarak anlamlı düşme olduğu görülmektedir. AST veya ALT nin herhangi birinin yüksek olması ile abdomen tomografisinde KC yaralanması bulgusunun varlığını ilişkilendirdiğimizde AST ve ALT testlerinin birlikte kullanımının duyarlılığı %91,5, özgüllüğü ise %45,6 olarak bulundu. Sonuç Multitravma hastalarındaki Hb ve Htc düşüşlerini öncelikli olarak kanamaya işaret eden bir bulgu olarak değerlendirmek daha akıllıca olacaktır. Ayrıca AST ve ALT değerlerinin multitravma hastalarında karaciğer yaralanmasını göstermek konusunda yararlı olduğu çalışmamızda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim We searched for answers to questions such as how parameters such as hemoglobin, hematocrit, AST, ALT change in trauma patients, how reliable these parameters are in case of trauma, and which conditions are affected. We looked at whether these parameters would contribute to planning the treatment. Material and method The data of 259 patients who were brought to the emergency room due to in-vehicle traffic accident, non-vehicle traffic accident, motorcycle accident, falling from a height and assault were retrospectively analyzed. The patients' age, gender, the way the event occurred, the hemoglobin, hematocrit, AST and ALT values at the time of first admission and control, whether there was any finding in the brain, thorax, abdomen and extremity tomography, whether hydration and blood transfusions were performed, the amount if done, the treatment were examined. Patients over 16 years of age, solid organ damage in cases with abdominal injuries were included in the study. Findings The mean age of 259 patients in the study was 42.15±1.80 years. While 74.9% of these patients were male, 25.1% were female. 59.8% of the patients were caused by in-vehicle traffic accident, 8.5% by non-vehicle traffic accident, 2.3% by motorcycle accident, 25.5% by falling from a height, and 3.9% by assault has been traumatized. In our study, the decrease in both hematocrit and hemoglobin values was found to be significant in patients who were given only liquid. In addition, when we evaluate the patients with hemorrhagic injuries separately and look at the hemoglobin and hematocrit values, it is still seen that there is a statistically significant decrease. When we correlated elevated AST or ALT with the presence of liver injury on abdominal tomography, the sensitivity of the combined use of AST and ALT tests was 91.5%, and the specificity was 45.6%. Results It would be wiser to consider Hb and Htc decreases in multitrauma patients primarily as a finding indicating bleeding. In addition, it is seen in our study that AST and ALT values are useful in demonstrating liver injury in multitrauma patients.