Kalecik merasının (Mardin-Nusaybin) vejetasyon karakteristikleri ve otlatma kapasitesinin belirlenmesi
Determination of vegetation characteristics and grazing capacity of the Kalecik rangeland in Mardin province
  1. Tez No: 911134
  2. Yazar: NİHAT ACAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPER BABALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mardin ili Nusaybin ilçesinde bulunan Kalecik merasında, 2023 yılı bitki büyüme ve gelişim döneminde gerçekleştirilen bu araştırmada, mera alanındaki vejetasyon ve toprak karakteristikleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında mera alanının bitki türleri, bitki ile kaplı alanı, botanik kompozisyonu, topraküstü ve toprakaltı biyokütlesi, otlatma kapasitesi ve mera durumu konuları çalışılmıştır. Ayrıca, toprak karakteristikleriyle ilgili bazı genel özelliklerde belirlenmiştir. Araştırma alanındaki toprakların tekstür sınıfı %51.10 ile killi olarak belirlenmiştir. Toprakların pH değeri 7.95 ile hafif alkalin olarak tespit edilmiştir. Kireç oranı %6.80 ile orta düzeyde, organik madde oranı %2.51 ile orta seviyededir. Tuzluluk ise 0.340 mS/cm ile hafif tuzlu olarak ölçülmüştür. Mera alanının vejetasyon yapısında, 40 bitki familyasına ait 220 bitki taksonu tespit edilmiştir. En fazla taksona sahip familyalar sırasıyla 25 taksonla Asteraceae, 15 taksonla Fabaceae ve 14 taksonla Brassicaceae familyalarıdır. Çalışma alanının ortalama bitki kaplı alan değeri %63.96, botanik kompozisyonu ise %53.75 Poaceae, %10.83 Fabaceae ve %35.42 diğer familyalardan oluşmuştur. Mera alanının topraküstü biyokütle miktarı ortalaması 662.06 kg/da, toprakaltı biyokütle miktarı ortalaması ise 564.06 kg/da belirlenmiştir. Otlatma kapasitesi 469.8 Büyükbaş Hayvan Birimi (BBHB) olarak belirlenmiş ve mera durumu“iyi”olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, mera bitki örtüsünün zarar gördüğü ve aşırı otlatma baskısının olduğu tespit edilmiştir. Bu durum, meraların ıslah edilmesi ve etkili ıslah yöntemlerinin belirlenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, otlatma baskısının azaltılması ve toprağı erozyona karşı koruyan nitelikli bitki örtüsünün arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, vegetation and soil characteristics of the pasture area were analysed in Kalecik pasture located in Nusaybin district of Mardin province during the plant growth and development period of 2023. During the research, plant species, plant covered area, botanical composition, above and below ground biomass, grazing capacity and pasture condition of the pasture area were studied. In addition, some general characteristics related to soil properties were determined. The texture class of the soils in the study area was determined to be clayey with 51.10%. The pH value of the soils was found to be slightly alkaline at 7.95. The lime content is moderate at 6.80% and the organic matter content is moderate at 2.51%. The salinity was measured as slightly saline with 0.340 mS/cm. The vegetation structure of the pasture area, 220 plant taxa belonging to 40 plant groups were identified. The families with the most taxa were Asteraceae with 25 taxa, Fabaceae with 15 taxa and Brassicaceae with 14 taxa, respectively. The average plant-covered area value of the study area was determined as 63.96% and botanical composition to be 53.75% Poaceae, 10.83% Fabaceae and 35.42% other families. The average above-ground biomass amount of the pasture area was determined as 662.06 kg/da, and the average below-ground biomass amount was determined as 564.06 kg/da. The grazing capacity was determined as 469.8 Animal Units (BBHB) and the pasture condition was determined as good. According to the results of the research, it was determined that pasture vegetation was damaged and there was overgrazing pressure. This situation reveals that pastures should be improved and effective rehabilitation methods should be determined. In addition, it is necessary to reduce the grazing pressure and increase the qualified vegetation cover that protects the soil against erosion.