Yıkıcı Davranış Bozukluğu Tanısı Alan ve Katı Duygusuz Özelliklerin Eşlik Ettiği Olgularda Otonomik ve Nöropsikolojik Parametlerin Değerlendirmesi
The Assessment of Autonomic and Neuropsychological Parameters in Individuals Diagnosed with Disruptive Behavior Disorder Accompanied by Callous Unemotional Traits
- Tez No: 911199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SİBEL DURAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu (KOKGB) ve Davranım Bozukluğu (DB), yaşamın erken dönemlerinde ortaya çıkan ve önemli bir süreklilik gösteren, yıkıcı, toplumsal olarak kabul edilemez ve dışa vurumcu davranışlarla karakterize edilen bozukluklardır. Son yıllarda, çocuklarda ve ergenlerde gelecekteki psikopatik eğilimler ve antisosyal kişilik örüntülerinin prediktörü olarak katı duygusuz (CU) özelliklerin incelenmesine artan bir ilgi olmuştur. Yazın taraması, CU özelliklerinin gelişiminin sadece temel fizyolojik durgunluk ve düşük uyarılma seviyeleri ile değil, aynı zamanda duygusal eksiklikler ve bilişsel işlevlerdeki bozukluklarla da ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmamız, yıkıcı davranış bozukluğu tanısı alan çocuklar ve ergenler ile sağlıklı kontrol gruplarının CU özelliklerini incelemeyi, duyguları tanıma becerileri ve yürütücü işlevlerini değerlendirmeyi ve kardiyolojik ölçümler yoluyla otonomik sistemin parametrelerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Ağustos 2023 ve Şubat 2024 tarihleri arasında hastanemizin çocuk ve ergen ruh sağlığı polikliniklerinde DB (n=41) ve KOKGB (n=41) tanısı alan 8-12 yaş arası hastalar ve benzer yaş aralığında sağlıklı kontrol grubu (n=39) pediatrik kardiyoloji polikliniklerinde bu kesitsel tasarlanmış çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların CU özellikleri için KA-Sİ Çocuk ve Ergenler için Empatik Eğilim Ölçeği ve Katı-duyarsız Özellikleri Tarama Ölçeği (ICU-Tr) uygulanmıştır. Entelektüel kapasite WISC-R ile değerlendirilmiştir. Yürütücü işlevler, Yürütücü İşlevlere Yönelik Davranış Değerlendirme Envanteri (YİYDDE) ile değerlendirilmiş ve olguların duyguları tanıma becerileri için Sözel Olmayan İfadelerin Tanısal Analizi (SİFTA) kullanılmıştır. Ayrıca, olgular 24 saatlik Holter EKG uygulamasına yönlendirilmiştir. Çalışmada verilerin istatistiksel analizi için SPSS 21.0 kullanılmıştır. Karşılaştırmalar için çapraz tablo istatistikleri (Ki-kare, Fisher) kullanılmıştır. Parametrik veriler için Student's t-testi ve ANOVA, parametrik olmayan veriler için ise Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Çoklu grup karşılaştırmaları için Post Hoc Tukey analizi yapılmıştır. Ölçümler arası korelasyonlar Spearman Rho ve Pearson testleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oppositional Defiant Disorder (ODD) and Conduct Disorder (CD) are characterized by disruptive, socially unacceptable, and externalizing behaviors that emerge early in life and show significant persistence. Recently, there has been increasing interest in examining callous-unemotional (CU) traits as predictors of future psychopathic tendencies and antisocial personality patterns in children and adolescents. Literature reviews indicate that the development of CU traits is associated not only with basic physiological underarousal and low arousal levels but also with emotional deficiencies and impairments in cognitive functions. Our study aims to investigate CU traits in children and adolescents diagnosed with disruptive behavior disorders, assess their emotion recognition abilities and executive functions, and compare the autonomic system parameters through cardiological measurements with those of healthy control groups. Between August 2023 and February 2024, children aged 8-12 diagnosed with CD (n=41) and ODD (n=41) at our hospital's child and adolescent psychiatry clinics, and a similar-aged healthy control group (n=39) from pediatric cardiology clinics were included in this cross-sectional study. The Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version (K-SADS-PL), Empathy Tendency Scale for Children and Adolescents, and Inventory of Callous-Unemotional Traits (ICU-Tr) were administered to assess CU traits. Intellectual capacity was evaluated using the Wechsler Intelligence Scale for Children-Revised (WISC-R). Executive functions were assessed using the Behavior Rating Inventory of Executive Function (BRIEF), and emotion recognition skills were evaluated with the Diagnostic Analysis of Nonverbal Accuracy (DANVA). Additionally, subjects underwent 24-hour Holter ECG monitoring. Data analysis was performed using SPSS 21.0. Cross-tabulation statistics (Chi-square, Fisher) were used for comparisons. Parametric data were analyzed with Student's t-test and ANOVA, while non-parametric data were analyzed with the Mann-Whitney U and Kruskal- Wallis tests. Post Hoc Tukey analysis was conducted for multiple group comparisons. Correlations between measurements were assessed using Spearman's Rho and Pearson tests.