Türkiye'de BIM kullanımının yaygınlaşmasının önündeki engellerin tespiti, önem derecesi ve yol haritası önerisi
Identifying the obstacles and prioritizing the significance levels for the adoption of BIM in Turkey
  1. Tez No: 911210
  2. Yazar: MERVE KILINÇ YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
BIM'in inşaat sektöründe birçok avantajı olduğu bilinmektedir ancak gelişmekte olan ülkelerin BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) süreçlerine geçişinde çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde BIM'in inşaat sektöründeki olumlu etkileri göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye'de bu yöntemin benimsenmesine yönelik bir direnç algılanmakta ve bu direncin nedenleri araştırılmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de BIM'in yaygın olarak benimsenmesinin önündeki engelleri tespit etmeyi ve bunların önem düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada sistematik literatür taraması ile 112 adet makale incelenmiş ve literatürde BIM'e geçiş sürecindeki engeller tespit edilmiştir. Daha sonra Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi ile bu faktörlerin önem derecelerinin belirlenmesi ve sektörde BIM'in daha etkin bir şekilde benimsenmesi amacıyla yol haritası önerisi sunulması amaçlanmıştır. Çalışma, BIM sistemine geçiş sürecinde karşılaşılan engellerin önem sırasına göre derecelendirilmesi ve çözüm önerileri geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın, Türkiye'de BIM'e geçiş sürecindeki engellerin tespit edilmesi ve bunların çözümüne yönelik stratejiler geliştirilmesi ile inşaat sektöründe etkin BIM uygulamalarının yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that BIM has many advantages in the construction sector, but various problems are encountered in the transition of developing countries to BIM (Building Information Modelling) processes. Considering the positive effects of BIM in the construction sector in developed countries, a resistance to the adoption of this method in Turkey is perceived and the reasons for this resistance are investigated. This study aims to identify the barriers to the widespread adoption of BIM in Turkey and to determine their importance levels. In the study, 112 articles were analysed through a systematic literature review and the barriers in the process of transition to BIM were identified in the literature. Then, it is aimed to determine the importance levels of these factors with the Analytic Hierarchy Process (AHP) method and to propose a road map for a more effective adoption of BIM in the sector. The study is important in terms of rating the obstacles encountered in the process of transition to BIM system according to their importance and developing solution suggestions. It is thought that this study will contribute to the dissemination of effective BIM applications in the construction sector by identifying the obstacles in the process of transition to BIM in Turkey and developing strategies for their solution.