Bım tabanlı inşaatın fayda-maliyet analizi değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi: Türkiye örneği
Prediction of evaluation criteria for bim-based construction cost-benefit analysis: Case of Turkiye
  1. Tez No: 960626
  2. Yazar: İLAYNUR KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yapım sektörü; birbirinden farklı süreçlerin ve paydaşların bir arada çalıştığı, karmaşık ve dinamik bir yapıya sahiptir. Hızla gelişen ve dönüşen teknolojiler, müşterilerin ve paydaşların beklentilerini sürekli olarak şekillendirirken, sektörü de bu değişime uyum sağlamak zorunda bırakmaktadır. Son yıllarda bu dönüşümün en önde gelen ürünlerinden birinin de, inşaat süreçlerinin dijitalleşmesine ve optimizasyonuna imkan sağlayan BIM (Building Information Modeling - Yapı Bilgi Modellemesi) teknolojisi olduğu gözlemlenmiştir. Literatürde, BIM araçlarının avantajları ve dezavantajları üzerine pek çok araştırma yapılmasına rağmen, bu teknolojinin etkileri çoğunlukla tahminlere dayanmaktadır. Mevcut belirsizlikler, BIM'in uygulanabilirliğini net bir şekilde ortaya koyan ön çalışmaların yapılmasının ve teknolojinin yaygınlaşmasının önünde bir engel oluşturmaktadır. Bu problemden yola çıkılarak yapılan çalışmada, Türkiye inşaat sektöründe BIM kullanımının fayda-maliyet analizi ile değerlendirilmesine olanak sağlayan anahtar değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi ve bu teknolojinin inşaat sektöründeki kullanım oranını artırmaya yönelik önerilerde bulunulması hedeflenmektedir. Çalışmanın metodolojisi dört adımda kurgulanmıştır. İlk adımda, çalışmanın amaç, kapsam ve yönteminin belirlendiği kavramsal arka plan kurgulanmış, ardından ikinci adımda, konuya ilişkin literatür içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve BIM'in fayda ve maliyet faktörleri tespit edilmiştir. Üçüncü adımda, Delphi analizi yöntemiyle konu hakkında bilgi sahibi olan uzmanlarla görüşülmüştür. Bu görüşmelerde, ikinci adımda belirlenen faktörlerin türleri ve yapım sürecine etki dereceleri araştırılmıştır. Dördüncü adımda ise, elde edilen tüm veriler bir araya getirilmiş ve Türkiye'de BIM tabanlı inşaat uygulamalarının fayda-maliyet analizi ile değerlendirilmesine olanak sağlayan anahtar kriterler belirlenerek bir“BIM Tabanlı İnşaatın Fayda-Maliyet Analizi Değerlendirme Kriterleri Rehberi”oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda geliştirilen rehberin, yapı üretim sürecinde BIM kullanımının değerlendirilmesine olanak sağlaması ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde BIM'in ileriye dönük kullanımını teşvik ederek sektördeki benimsenme oranını artırması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction sector has a complex and dynamic structure, where many different processes and stakeholders work together. Rapidly evolving and transforming technologies constantly shape the expectations of clients and stakeholders, while forcing the industry to adapt to these changes. In recent years, one of the most prominent outcomes of this transformation has been Building Information Modeling (BIM) technology, which enables the digitalization and optimization of construction processes. Whilst much research has been conducted in the literature on the advantages and disadvantages of BIM tools, the effects of this technology are mostly based on estimations. This uncertainty creates a barrier to preliminary studies of the applicability of BIM and to the widespread adoption of the technology. In response to this problem, this study aims to identify key assessment criteria that allow for a cost-benefit analysis of BIM usage in the Turkish construction industry and increase the adoption rate of this technology in the sector. The research methodology is structured in four phases. First, the conceptual framework is established, outlining the objectives, scope, and method of the study. Second, a content analysis of the relevant literature is conducted to identify benefit and cost factors of BIM. In the third phase, expert opinions are collected through the Delphi method. These interviews explored the types of the previously identified factors and their level of impact on the construction process. In the final phase, all the data were brought together and the key criteria for the evaluation of BIM-based construction in Turkey through cost-benefit analysis were identified, leading to the development of a 'Guide for Cost-Benefit Analysis Assessment Criteria of BIM-Based Construction'. The resulting guide is expected to make it feasible to assess the use of BIM in the building production process and promote its adoption rate in the construction sector, especially in developing countries.