Okul öncesi dönem çocuklarının dil gelişimleri ve oyun davranışlarının incelenmesi
An Examination of preschool children's language development and play behaviours
  1. Tez No: 911213
  2. Yazar: EZGİ KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, Ankara okul öncesi dönem çocuklarının dil gelişimleri ve oyun davranışlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ilinde bağımsız anaokullarına devam eden 60-71 ay aralığındaki çocuklar oluşturmuştur. Araştırma kapsamında tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenen 90 çocuğa ulaşılmıştır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla“Demografik Bilgi Formu”,“Türkçe Erken Dil Gelişimi Testi”ve“36-71 Aylık Çocuklar İçin Oyun Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sessiz davranış ve tek başına oyun ile dil gelişimi arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Paralel oyun ile dil gelişimi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sosyal oyun ile dil gelişimi arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. İtiş kakışlı oyun ile alıcı dil ve sözel dil performansı arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuş, ifade edici dil ile arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Dil gelişimi ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Dil gelişimi ile doğum sırası, kardeş sayısı, okul öncesi eğitime devam etme süresi, anne öğrenim durumu ve baba öğrenim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Oyun davranışları ile cinsiyet, doğum sırası, kardeş sayısı, okul öncesi eğitime devam etme süresi, anne öğrenim durumu ve baba öğrenim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırma bulgularına dayanarak, çocukların dil gelişimleri ve oyun davranışları konusunda uygulamaya ve araştırmaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the language development and play behaviors of preschool children in Ankara. The research used a quantitative approach with the relational screening model. The study group consisted of children aged between 60 and 71 months attending independent preschools in Ankara. A total of 90 children were reached through random sampling. Data were collected using the“Demographic Information Form,”the“Turkish Early Language Development Test,”and the“Play Behavior Scale for Children Aged 36-71 Months.”The results indicated a negative correlation between silent behavior and solitary play with language development. No significant relationship was found between parallel play and language development. A positive correlation was found between social play and language development. A negative relationship was observed between rough-and-tumble play and receptive and verbal language performance, though no significant relationship was found with expressive language. No significant difference was found between language development and the gender variable. However, significant differences were found between language development and variables such as birth order, number of siblings, duration of preschool attendance, mother's education level, and father's education level. Significant differences were also found between play behaviors and gender, birth order, number of siblings, preschool attendance duration, and parental education levels. Based on these findings, recommendations were made for both applications and further research regarding children's language development and play behaviors.