Sivas türkülerinin değerler ve söz varlığı açısından incelenmesi
Analysis of Sivas folk songs in terms of values and vocabulary
  1. Tez No: 911212
  2. Yazar: EDA SAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı; Sivas türkülerinde 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programları Ortak Metni'nde belirtilen değerlerden hangilerinin yer aldığını, yer alan değerlerin nasıl ve ne sıklıkta işlendiğini; söz varlığı unsurlarından deyim, atasözü, ikileme ve kalıp sözlerin hangilerinin yer aldığını ve ne sıklıkta kullanıldığını tespit etmektir. Bu amaca uygun olarak çalışmada doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Türk halk müziği repertuvarında bulunan ve Muzaffer Sarısözen tarafından derlenen 118 Sivas türküsü (101 uzun hava, 17 kırık hava) araştırmanın inceleme nesnesini oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında ve analizinde doküman incelemesi ile beraber betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma boyunca araştırmacı tarafından türküler incelenmiş ve değerler tespit edilmiştir. Güvenirliği sağlamak için araştırmacı dışında bir alan uzmanı ile birlikte çalışılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı ve alan uzmanı (2 kodlayıcı) arasındaki görüş birliği/görüş ayrılığı hesaplanmıştır. Bu aşamada Huberman- Miles Formülü kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Sivas türkülerinde 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programları Ortak Metni'nde yer alan yirmi değerden on yedisinin farklı sıklık ve yüzdelerde yer aldığı tespit edilmiştir. Sivas türkülerinde tespit edilen 17 değerin sıklığı 368 (f 368) olarak belirlenmiştir. Bu değer Sivas türkülerinin değerler açısından zengin bir içeriğe sahip olduğunu göstermektedir. Türkülerde atasözleri, deyimler, ikilemeler ve kalıp sözlerin (ilişki sözleri) kullanımı incelenmiştir. İncelenen türkülerde atasözlerinin yer almadığı; deyim, ikileme ve kalıp sözlerin yer aldığı tespit edilmiştir. Tespit edilen 87 deyimin sıklığı 106 (f 106); 94 ikilemenin sıklığı 223 (f 223); 52 kalıp sözün (ilişki sözleri) sıklığı 108 (f 108) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine which values specified in the 2024 Turkish Century Education Model Curriculum Common Text are included in Sivas folk songs, how and how often these values are processed; which vocabulary elements such as idioms, proverbs, reduplications and set phrases are included and how often they are used. In accordance with this purpose, the document review method was used in the study. 118 Sivas folk songs (101 unmetered folk song, 17 broken airs) in the Turkish Radio and Television Corporation Turkish folk music repertoire and compiled by Muzaffer Sarısözen constitute the object of the study. In the collection and analysis of data, the descriptive analysis method was used together with document review. Throughout the research, the folk songs were examined by the researcher and the values were determined. To ensure reliability, assistance was received from a field expert other than the researcher.The consensus/disagreement between the researcher and the field expert (2 coders) was calculated in the collection of data. The Huberman-Miles Formula was used at this stage. As a result of the research, it was determined that seventeen of the twenty values in the 2024 Turkey Century Education Model Curriculum Common Text were present in Sivas folk songs at different frequencies and percentages. The frequency of the 17 values detected in Sivas folk songs was determined as 368 (f 368). This value shows that Sivas folk songs have a rich content in terms of values. The use of proverbs, idioms, reduplications and set phrases (relationship words) in the folk songs was examined. It was determined that proverbs were not included in the examined folk songs; idioms, reduplications and set phrases were included. The frequency of 87 idioms detected was determined as 106 (f 106); the frequency of 94 reduplications was determined as 223 (f 223); the frequency of 52 set phrases (relationship words) was determined as 108 (f 108).