Stratejik Bombardıman Doktrini ve II. Dünya Savaşı'nda uygulanışı
The Doctrine of Strategic Bombing and its application in World War II
  1. Tez No: 911247
  2. Yazar: FEYZA ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hava gücünün askeri amaçlarla kullanımı, deniz ve kara güçlerinin tarihine kıyasla görece yenidir. Ulusların sanayi alanındaki hızlı ilerlemeleri, hava gücü teknolojisinin gelişimini destekleyerek yeni bir savaş alanı yaratmıştır. Geleneksel savaş alanları olan kara ve denize ek olarak, hava gücü üçüncü bir saha olarak kabul edilmiştir. Hava gücünün kapasitesinin diğer savaş araçlarına kıyasla daha hızlı artması ve ana akım muharebe unsurlarından biri olarak görülmesi, hava sahasında manevra kabiliyeti ve tahrip gücünü artırmıştır. Hem platform hem de silahın kendisi olan uçaktan atılan bombalar, savaşların ve belki de ulusların kaderini değiştirmekle kalmamış, harp stratejilerine yepyeni bir parametre kazandırmıştır. Stratejik bombardıman savaşlarda üstünlüğü elde etmenin yeni bir yolu olarak askerî tarihe geçmiş ve birçok ordu tarafından etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada stratejik bombardıman doktrininin ortaya çıkışı ve bu doktrin üzerine çalışan teorisyenler incelenerek, fikirlerinin İkinci Dünya Savaşı'ndaki örnekleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The military use of air power is relatively recent compared to the history of naval and ground forces. The rapid industrial advancements of nations have supported the development of air power technology, creating a new battlefield. In addition to the traditional battlefields of land and sea, air power has been recognized as a third domain. The capacity of air power has increased faster than other combat tools, enhancing maneuverability and destructive power in the airspace, establishing it as a mainstream combat element. Bombs dropped from aircraft, serving as both the platform and the weapon itself, have not only changed the course of wars and perhaps even the fate of nations, but also introduced a new parameter into war strategies. Strategic bombing has entered military history as a new method to achieve superiority in warfare and has been effectively adopted by many armies. This study examines the emergence of the strategic bombing doctrine and the theorists who contributed to it, with an analysis of the examples of their ideas during the Second World War.