Ebeveynlerin aşıya yönelik tutumları ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between parents' attitudes towards vaccination and health literacy
  1. Tez No: 911250
  2. Yazar: MAHMUT KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran ebeveynlerin aşı tutumları ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine başvuran ebeveynler oluşturmaktadır. Örneklem seçimine gidilmeyip tüm evren araştırmaya dahil edildi. Araştırma verileri Ocak-Mart 2024 tarihleri arasında toplandı. Araştırma 308 ebeveynle tamamlandı. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından oluşturulan Sosyodemografik bilgi Formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ve Aşı Tutumlarını İnceleme Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 27 programı kullanıldı. Bulgular: Aşı Tutumlarını İnceleme Ölçeği (ATÖ) puan ortalaması 42.72±12.91, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (TSOY) puan ortalaması ise 31.24±9.30 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the relationship between vaccination attitudes towards their children and health literacy of parents who applied to Malatya Training and Research Hospital. Material and Method: The population of the study consisted of parents who applied to the Emergency Department of Malatya Training and Research Hospital. No sample selection was made and the whole population was included in the study. The research data were collected between January and March 2024. The study was completed with 308 parents. Sociodemographic Information Form, Turkey Health Literacy Scale and Vaccination Attitudes Examination Scale were used to collect the data. SPSS 27 programme was used to analyse the data. Results: The mean score of the Vaccine Attitude was 42.72±12.91 and the mean score of the Turkish Health Literacy Scale (THLS) was 31.24±9.30.