Rise of Turkish dramas in Colombia: Study on the perceptions of the Turkish imaginary
Kolombı̇ya'da Türk dı̇zı̇lerı̇nı̇n yükselı̇şı̇: Türk ı̇mgelemı̇nı̇n algılanması üzerı̇ne bı̇r araştırma
- Tez No: 911249
- Danışmanlar: DOÇ. BURCU SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, Kolombiya'da Türk dizilerinin artan popülaritesini ve Kolombiyalı izleyicilerin Türk kültürüne ilişkin algıları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, ulusötesi TV akışlarının tarihini ve önemini ve ardından Türk dizilerinin ulusötesileşmesinin ortaya çıkışını inceleyerek, bu yapımların benzersiz çekiciliğini araştırmaktadır. Araştırma, Türk dizilerinin Kolombiyalı izleyicilerin Türk toplumu ve kültürüne ilişkin algılarını şekillendirerek kültürel alışverişe nasıl katkıda bulunduğunu anlamayı amaçlamaktadır. Kolombiyalı izleyicilerden oluşan farklı bir grupla yarı yapılandırılmış ve derinlemesine mülakatların bir karışımı aracılığıyla bu çalışma, temel tematik unsurlara, karakter tasvirlerine ve genel kültürel temsillere odaklanarak Türk dizilerine verilen nüanslı tepkileri yakalamaktadır. Araştırma, verileri analiz ederek bu dizilerin popülerliğini etkileyen faktörleri tespit etmeyi, bunları geleneksel Kolombiya dizileriyle karşılaştırmayı ve Kolombiya ile Türkiye arasında kültürel diplomasiyi teşvik etme potansiyellerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, televizyonun kültürel algıları şekillendirmedeki ve kültürler arası diyaloğu teşvik etmedeki rolünün daha geniş bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research delves into the burgeoning popularity of Turkish dramas in Colombia and their impact on Colombian audiences' perceptions of Turkish culture. By examining the history and significance of transnational TV flows and the subsequent emergence of transnationalization of Turkish dramas, the study explores the unique appeal of these productions. The research aims to understand how Turkish dramas contribute to cultural exchange by shaping Colombian viewers' perceptions of Turkish society and culture. Through a mix of semi-structured and in-depth interviews with a diverse group of Colombian viewers, this study captures nuanced responses to Turkish dramas, focusing on key thematic elements, character portrayals, and overall cultural representations. By analyzing the data, the research seeks to identify the factors influencing the popularity of these dramas, compare them to traditional Colombian telenovelas, and assess their potential to foster cultural diplomacy between Colombia and Turkiye. Ultimately, this study contributes to a broader understanding of the role of television in shaping cultural perceptions and promoting cross-cultural dialogue.