Mide tümörlerinin karsinogenezisinde ve prognozunda bcl-2, fas(CD/95), glut-1, beta catenin ve rad 51'in immünoreaktivitelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 142280
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY BELENLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
137 7. ÖZET GİRİŞ: Mide karsinomu, son yıllarda sıklığında azalma olmasına rağmen dünyada malign hastalıklara bağlı ölümlerin başında gelmektedir. Mide kanseri ülkemizde de sağlıklı dokümantasyon olmamasına rağmen, giderek daha ciddi boyutlarda rastlanır bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamıza alınan mide karsinomu vakalarının klinik ve prognostik özellikleri bcl2, Fas (CD/95), (3-catenin, Glut-1 ve rad 51 immünohistokimyasal boyaları kullanarak araştırıldı. Immünohistokimyasal çalışmada anti-apoptotik antikor bd-2, çeşitli hücrelerde apoptozu indükleyen Fas (CD/95), glukoz transporter ailesinden GIut-1, adezyon moleküllerinden biri olan p-catenin ve DNA çift iplik kırılmalarının tamirinde rol alan Rad 51 'in tümör hücrelerinde immünoreaktivitesini araştırdık. MATERYAL VE METOD: 1998-2003 yılları arasında A.I.B.Ü. Düzce Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na ait vakalardan mide karsinomu tanısı almış 59 adet endoskopi ve 31 adet gastrektomi materyali değerlendirmeye alındı. Vakalar Lauren'in sınıflaması ve diferensiasyon derecelerine göre sınıflandırıldı. Mide karsinomlarının genel özellikleri ve prognostik faktörleri ile bcl-2, Glut-1, Fas, p-catenin ve rad 51 immünoreaktiviteleri incelendi. SONUÇLAR: Intestinal tip mide karsinomlarında, diffüz tip mide karsinomlarına göre bcl-2, Fas (CD/95) ve P-catenin ile belirgin derecede138 daha fazla immünoreaktivite görüldü. Glut-1 ise diffüz tip mide karsinomlannda yüksek pozitiflik gösterdi. Rad 51, intestinal ve diffüz tip mide karsinomlannda birbirine yakın oranlarda immünoreaktivite gösterdiği için kesin bir ayırım yapılamadı. iyi-orta diferensiye karsinomlarda, kötü diferansiye karsinomlara göre bcl-2, Fas (CD/95) ve P-catenin ile daha fazla immünoreaktivite görülürken, Glut-1 kötü diferansiye karsinomlarda daha yüksek bulundu, iyi- orta ve kötü diferansiye tümörlerde değişik oranlarda boyanan Rad 51 için yorum getirmek, kolay olmadı. Rad 51 îmmünoreaktivitesinin seroza invazyonu olan vakalarda yüksek oranda pozitiflik göstermesi, rad 51 'in invazyon marker1! olarak kullanılabileceğini düşündürmüştür. Çalışmada kullanılan antikorlardan sadece yüksek Fas (CD/95) immünoreaktivitesi ile iki yıllık sağ-kalım süresi arasında anlamlı ilişki bulundu. Bu bulguya göre Fas, tümör prognozunda survey belirleyici olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
139 8. SUMMARY INTRODUCTION: Although there has been a decline in the incidence of gastric adenocarcinoma, it remains as a major cause of death from malignant disease worldwide. Also in our country, despite the lack of documentation, it is becoming a more frequently seen serious health problem. The clinic and prognostic properties of the gastric carcinoma incidences collected for our study were investigated by applying immunohistochemical markers, namely bcl-2, Fas (CD/95), Glut-1, P- catenin, and rad-51. Bcl-2 gene is a known inhibitor of apoptosis.Fas (CD/95) is a member of death receptor subfamily of the tumor necrosis factor receptor (TNFR)/ nerve growth factor receptor super family. (3-catenin is an intracytoplasmic E-cadherin binding protein. Loss of expression of these adhesion molecules may contribute to cancer progression. Glut-1 is a facultative glucose transporter that is a ubiquitously expressed in normal tissue an expressed at higher levels in a number of tumors. Expression of the DNA repair and recombination protein human Rad 51 is increased in transformed cells and in cancer cell lines. METHODS: In this study, we have investigated fifty-nine endoscopies and thirty-one gastrectomy materials diagnosed with“stomach carcinoma”by the Pathology Department of Duzce Medical School at Abant İzzet Baysal University during the period from 1998 to 2003. Tumors were140 classified according to the Lauren's classification and diffe sntiation grade. The general characteristics of stomach carcinomas were investigated by applying immünoreactivities, namely bcl-2, Fas (CD/95), Glut-1, (3-catenin, andrad-51. RESULTS: In the intestinal type stomach carcinomas, we observed significantly more immünoreactivities with bcl-2, Fas (CD/95" and [3-catenin compared to the other two. On the other hand, with Glut-1 we observed a high positivity in the diffuse type stomach carcinomas. We couldn't make a comparison with Rad 51 because it showed similar immünoreactivities for both intestinal and diffuse types of carcinoma. While we observed more immünoreactivities with bcl-2, Fas (CD/95) and (3-catenin in well-moderately differentiated carcinomas, we found Glut-1 more in the poorly differentiated carcinomas. It was difficult to interpret Rad 51, which was expressing for different proportions in both well- moderately differentiated and poorly differentiated tumors. The high proportion of positivity seen with Rad 51 made us think its potential usage as an invasion marker. We only found a correlation between high Fas (CD/95) immünoreactivities and two years survive time. According tc this finding, Fas can be used as a survival sign.