İdyopatik jeneralize ve mezyal temporal lob epilepsili olgularda sağlıklı kontrol grupla karşılaştırmalı olarak depresyon, algılanan sosyal destek ve benlik saygısı düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of depression, perceived social support and self esteem levels in people with diagnosis of idiopathic generalized epilepsy and mesial temporal lob epilepsy in a comparati̇ve manner with healthy people
  1. Tez No: 366776
  2. Yazar: EVREN ÇABUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA BEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, idyopatik jeneralize ve mezyal temporal lob epilepsi tanısı almış bireylerin 'sağlıklı' kontrol grubu ile karşılaştırmalı bir şekilde depresyon, benlik saygısı düzeyleri, algıladıkları çok boyutlu sosyal destek ve yaşam kalitesi seviyeleri incelenmiştir. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü'nde ayakta tedavi gören 18-50 yaşları arasında toplam 51 idyopatik jeneralize, 34 mezyal temporal lob olmak üzere toplam 85 epilepsi hastası ve 44 sağlıklı gönüllü birey çalışmada yer almıştır. Çalışmanın verileri Sosyo-demografik Bilgi Formu, Yaşam Kalitesi Ölçeği-SF36, Algılanan Çok Boyutlu Sosyal Destek Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Epilepsiye İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre, Yaşam Kalitesi-SF36 alt boyutlarından ağrı, emosyonel rol ve fiziksel rol ile Benlik Saygısı ve Epilepsiye Özgü Yaşam Kalitesi puanlarında anlamlı fark bulunmuştur. Ağrı ve emosyonel rol alt boyutları ve Benlik Saygısı alanlarında her iki klinik örneklem grubu kontrol grubundan anlamlı fark gösterirken; fiziksel rol alanında yalnızca mezyal temporal lob epilepsili grup kontrol grubundan anlamlı bir fark göstermiştir. Epilepsiye Özgü Yaşam Kalitesi açısından ise iki klinik grup anlamlı bir fark göstermiş, idyopatik jenerelize grubunun yaşam kalitesi mezyal temporal lob epilepsi grubundan anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Literatürle genel olarak uyumluluk sergileyen bu bulgular, uygulama alanına katkılar sağlayacak şekilde literatür bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the depression, self-esteem levels, perceived social support and quality of life in a multi-dimensional levels in people with a diagnosis of idiopathic generalized epilepsy and mesial temporal lob epilepsy were examined. The sampling of the research consisted of 51 people with idiopathic generalized epilepsy, 34 people with mesial temporal lobe epilepsy who is applying for neurology clinic of İstanbul Universty of Medical Faculty Hospital and 44 healthy volunteer people. The data were collected by using Sociodemografic Information Form, Quality of Life Scale-SF36, Multidimentional Scale of Perceived Social Support, Rosenberg Self-esteem Scale, Beck Depression Inventory and Specific Quality of Life in Epilepsy-10. According to the results of the research, it was found that there were significant differences in the scores of Quality of Life-SF36 subscales of the“pain”,“emotional role”and“physical role”; Specific Quality of Life in Epilepsy-10 and Self-Esteem. In the pain and emotional role subscales and Self Esteem Scale while both clinical samples differed significantly from control group; with respect to physical role subscale there was a significant difference among the mesial temporal lobe epilepsy group and control group. In terms of Specific Quality of Life in Epilepsy-10 there was a significant difference between the both clinic group. Idiopathic generalized group had higher quality of life values than mesial temporal lobe group. The findings were generally consistent with the literature and in literature context this findings evaluated to provide contribution to the application area.