Genç yüzücülerde pliometrik ve core antrenman programının alt ekstremite izokinetik kas kuvvet değerleri üzerine etkisi
The effect of plyometric and core training program on lower extremity isokinetic muscle strength values ​​in young swimmers
  1. Tez No: 911277
  2. Yazar: YASİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yüzücülerde pliometrik ve core antrenman programının alt ekstremite izokinetik kas kuvvet değerleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya düzenli yüzme antrenmanı yapan 18-22 yaş arası toplam 33 genç erkek yüzücü gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar randomize şekilde pliometrik antrenman grubu (PAG) (n:11, yaş: 20.19±1.56), core antrenman grubu (CAG) (n:11, yaş: 21.22±1.71) ve kontrol grubu (KG) (n:11, yaş: 20.52±2.14) olarak üç farklı gruba ayrıldı. Pliometrik antrenman grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün yüzme antrenmanlarına ek olarak pliometrik antrenman programı, core antrenman grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün yüzme antrenmanlarına ek olarak core antrenman programı uygulandı. Kontrol grubu ise sezon içindeki yüzme antrenman programına devam etti. Grupların antrenman programı öncesi ve sonrası izokinetik kas kuvvet değerleri ölçüldü. Deneklerin dominant bacak izokinetik peak tork kuvvet değerlerinin ölçümlerinde izokinetik dinamometre (CSMI Cybex Humac Norm, ABD) kullanıldı. İzokinetik kas kuvvet test ölçümleri 60o/s-1 ve 180o/s-1 açısal hız aralığında yapıldı. Test ölçümleri ısınma sonrası 10 tekrar ve 45 saniye dinlenme verilerek yapıldı. Farklı zamanlarda elde edilen izokinetik kas kuvveti ölçümlerinin çalışma gruplarına göre karşılaştırılmasında iki yönlü tekrarlı ölçümler varyans analizi (two-way repeated measure of ANOVA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of plyometric and core training program on lower extremity isokinetic muscle strength values in young swimmers. A total of 33 young male swimmers between the ages of 18-22 who regularly do swimming training participated in the study as volunteers. The participants were randomly divided into three different groups as plyometric training group (PTG) (n:11, age: 20.19±1.56), core training group (CTG) (n:11, age: 21.22±1.71) and control group (CG) (n:11, age: 20.52±2.14). The plyometric training group received a plyometric training program in addition to swimming training 3 days a week for 8 weeks and the core training group received a core training program in addition to swimming training 3 days a week for 8 weeks. The control group continued their swimming training program during the season. Isokinetic muscle strength values of the groups were measured before and after the training program. Isokinetic dynamometer (CSMI Cybex Humac Norm, USA) was used to measure the dominant leg isokinetic peak torque strength values of the subjects. Isokinetic muscle strength test measurements were made in the angular velocity range of 60o /s-1 and 180o /s-1. Test measurements were made after warm-up with 10 repetitions and 45 seconds of rest. Two-way repeated measure of ANOVA was used to compare isokinetic muscle strength measurements obtained at different times according to the study groups.