Yozgat ili hayvansal atık kaynaklı biyogaz potansiyelinin değerlendirilmesi ve örnek bir biyogaz tesisi maliyet analizi
Evaluation of biogaz potential originating from aminalwaste in Yozgat province and analysis of a biogas plant sample cost
- Tez No: 911304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAAN BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünya nüfusunun hızla artmasıyla birlikte ihtiyaç ve talep artışı kaynakların tüketimini beraberinde getirmiş olup bu durum atık miktarı ve enerji talebini artırmaya devam etmektedir. Mevcut durumdaki kaynakların etkin kullanımı organik içerikli atıklardan biyogaz üretimi için alternatif enerji kaynağı olabilir. Biyogaz enerji üretiminde hayvan gübreleri organik atık olarak kullanılır. Ülkemiz bulunduğu coğrafi konum itibari ile zengin potansiyele sahiptir. Ülkemizde tarım ve hayvancılık yaygın olduğu için tarımsal ve hayvansal atıklar biyogaz enerji kaynağı olarak değerlendirilebilir. Yozgat ili Tarım ve hayvancılık ekonomik faaliyetlerinin yaygın olarak yürütüldüğü bir şehirdir. Bölgede geri dönüşüme kazandırılabilecek katı olan atıkların özellikle hayvansal atıkların geri dönüştürülmesi ve ihtiyaç duyulan temiz enerji potansiyelinin bölgeye kazandırılması gerekmektedir. Yozgat ilinde hayvan gübresi (büyükbaş ve küçükbaş) kullanılarak biyogaz ve elektrik enerjisi üretimine yönelik yapmış olduğum çalışmada büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı ele alınmıştır. Yozgat ilinde mevcut şartlarda hayvansal (büyükbaş ve küçükbaş) gübrelerin biyogaz olarak değerlendirilmesi sonucu 29.385.600 m3 biyogaz üretilebileceği ve elde edilen biyogazın elektrik enerjisine çevrilmesi sonucu 138,1 GWh/yıl elektrik enerjisinin üretilebileceği hesaplanmıştır. 1.4MW biyogaz enerjisi üretimi için gerekli santral maliyeti yaklaşık olarak 4.722.500€ ve tesis kurulum yatırımın geri dönüş zamanının 8 yıl olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase in the world population, the increase in need and demand has brought about the consumption of resources, and this situation continues to increase the amount of waste and energy demand. Effective use of existing resources can be an alternative energy source for biogas production from organic waste. In biogas energy production, animal manure is used as organic waste. Our country has a rich potential due to its geographical location. Since agriculture and animal husbandry are common in our country, agricultural and animal wastes can be considered as a biogas energy source. Yozgat province is a city where agriculture and livestock economic activities are carried out widely. It is necessary to recycle solid wastes that can be recycled in the region, especially animal wastes, and to bring the needed clean energy potential to the region. In the study that I have done for the production of biogas and electrical energy by using animal manure (bovine and ovine) in Yozgat province, the existence of bovine and ovine animals has been discussed. It has been calculated that 29.385.600 m3 of biogas can be produced as a result of using animal (bovine and ovine) manures as biogas in the current conditions in Yozgat province, and 138.1 GWh/year electrical energy can be produced as a result of converting the obtained biogas into electrical energy. The cost of the power plant required for the production of 1.4MW biogas energy is approximately €4,722,500 and the return time of the investment in the establishment of the facility is estimated to be 8 years.