İshalli dehidre buzağıların sağaltımında hipertonik sodyum klorür ve dekstran 70 kombinasyonunun etkileri
Effects of hypertonic saline solution and dextran 70 combination in the treatment of diarrheic dehydrated calves
  1. Tez No: 91132
  2. Yazar: SEZGİN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BATMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada; ishal sonucu dehidrasyon belirtileri gösteren buzağıların sıvı açığını gidermek için alkali özelliği bulunan oral elektrolit solüsyonu ile birlikte %7.2'lik hipertonik sodyum klorür + % 6'hk dekstran 70 solüsyonu kullanarak daha kısa zamanda ve daha küçük hacimde sıvı uygulanarak sağaltılması amaçlandı. Çalışmanın materyalini her iki cinsiyetten, yaşları 2-45 gün arasında değişen 22'si Holştayn ve sekizi Karacabey Esmeri olmak üzere toplam 30 ishalli dehidre buzağı oluşturdu. Buzağılar genel klinik ve hematolojik muayenelerini takiben iki farklı sağaltım grubuna ayrıldı. Birinci gruba (kontrol grubu n= 15) i.v. yolla izotonik sodyum klorür solüsyonu (32 ml/kg) ile oral elektrolit solüsyonu (22 ml/kg), II. gruba ise (deneme grubu n= 15) i. v. yolla %7.2' lik hipertonik sodyum klorür + %6'lık dekstran 70 solüsyonu (4 ml/kg) ile birlikte oral elektrolit solüsyonu (50 ml/kg) uygulandı. Ayrıca 12. saatte her iki gruba oral elektrolit solüsyonu (50 ml/kg) tekrar verildi. Tüm buzağıların sağaltım öncesi ve sonrası İ4., 1., 2., 4., 12. ve 24. saatlerde klinik ve hematolojik muayeneleri yapıldı. Klinik muayenede beden sıcaklığı, kalp ve solunum frekansı, kapiller dolma süresi (CFT), periferal nabız kalitesi (PNK), dehidrasyon derecesi, mental durum ve emme refleksi; hematolojik muayenelerde ise hematokrit oranı, hemoglobin miktarı ve total lökosit sayıları belirlendi. Ayrıca hematokrit oranı ve hemoglobin miktarından relatif olarak plazma volümü hesaplandı. Kontrol ve deneme grubunda sağaltım öncesine göre sağaltım sonrasında kapiller dolma süresi, periferal nabız kalitesi, dehidrasyon derecesi, mental durum, emme refleksi, hematokrit oranı, hemoglobin miktarı ve plazma volümünde istatistiksel farklılıklar gözlendi. Birinci gruba göre II. grupta kapiller dolma süresinin 1., 4. ve 12. saatlerde daha hızlı olduğu (pO.001); periferal nabız kalitesinin lA.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effects of Hypertonic Saline Solution and Dextran 70 Combination in the Treatment of Diarrheic Dehydrated Calves In this study, it was aimed to treat calves showing signs of dehydration resulting from diarrhea by using alkaline oral electrolyte solutions along with the combination of 7.2% hypertonic saline and 6 %Dextran 70 solutions in order to replace the fluid deficits of these calves in a shorter time by administrating lesser volume of fluid. Material of this study included a total of 30 diarrheic dehydrated calves from both sexes and 2 to 45 days of age, 22 of which were Holstein and 8 of which were Karacabey Brown. After routine clinical and haematological examinations, calves were divided into two different treatment groups. Isotonic saline solution (32 ml/kg, i.v) along with oral electrolyte solution (22 ml/kg, po) were administered to group I (control group n=15), and the combination of 7.2 % saline and 6 % dextran 70 solutions (4 ml/kg, iv) along with oral electrolyte solution (50 ml/kg, po) were administered to group II (test group n = 15). Also, oral electrolyte solution (50 mg/kg, po) was readministered to both groups at the 12th hour of study. The clinical and haematological examinations of all calves were performed both before the treatment and at 14,h, 1 th, 2th, 4th, 12th and 24th hours after the treatment. At clinical examination body temparature, pulsation and respiration rates, capillary filling times (CFT), peripheral pulse qualities, dehydration degrees, mental status and sucking reflexes, and at hematological examination hematocrit rates, hemoglobin values and total leucocyte counts were determined. Besides, plasma volume was relatively calculated from hematocrit rates and hemoglobin values. In the control and test groups, statistical differences were observed after treatment in comparison to before-treatment at the capillary filling times, peripheral pulse qualities, 3In the control and test groups, statistical differences were observed after treatment in comparison to before-treatment at the capillary filling times, peripheral pulse qualities, dehydration degrees, mental status, sucking reflexes, hematocrit rates, hemoglobin values and plasma volumes.