Maksillofasiyal protezlerin yapımında kullanılan silikonların polimerizasyon ve üç boyutlu yazıcı yöntemleri ile üretilmiş farklı rezin altyapı malzemelerine bağlantı dayanımının incelenmesi
Peel bond strength of silicones used in extraoral maxillofacial prostheses from different resin substructures
  1. Tez No: 911338
  2. Yazar: BERNA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞGEN MERSİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Ekstraoral maksillofasiyal protezler, proteze rijit destek sağlayan akrilik altyapının üzerini kaplayan, yumuşak doku görünümünde silikon elastomerlerden oluşur. Silikon elastomer-altyapı arasındaki bağlantı protezin başarısında önemlidir. Çalışmada farklı polimerizasyon ve üç boyutlu yazıcı(3B) ile üretilmiş yedi rezin altyapının silikon elastomere bağlantısı, yapay yaşlandırmanın etkisi incelendi. Altyapı üretiminde güncel dijital malzemelerin konvansiyonel malzemelere alternatif kullanımının araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Örneklerin hazırlanmasında kimyasal polimerize şeffaf akrilik rezin(KPSA), ısı ile polimerize şeffaf(IPSA) ve pembe akrilik rezin(IPPA), 3B cerrahi kılavuz rezini(CKR), kaide rezini(KR), polieterketonketon(PEKK), polietereterketon(PEEK) olmak üzere 7 farklı altyapı malzemesi, silikon elastomer kullanıldı. Her altyapı malzemesinden 10 adet, toplam 70 örnek ASTM-D903-98 standartlarına göre hazırlanarak yarısına soyulma testi yapıldı. Diğer yarısına yapay yaşlandırma sonrası soyulma testi yapıldı. Ölçülen bağlantı dayanımı verisi iki yönlü varyans analizi ve post hoc Bonferroni testi ile değerlendirildi. Bağlantı yüzeyleri konfokal mikroskopta incelendi. Bulgular: Soyulma testi sonrası ortalama bağlantı dayanımı (N/mm) örneklerde sırasıyla IPSA (7,1600), IPPA (6,5108), KR (6,4294), KPSA (5,7826), CKR (5,3783), PEEK (0,9556), PEKK (0,1912), YCKR (3,1828), YKR (2,7568), YIPPA (2,3062), YIPSA (0,2658), YKPSA (0,1336), YPEEK (0,0797), YPEKK (0,0532) ölçüldü. Bağlantı yüzeylerinde adeziv, karışık, koheziv başarısızlık gözlendi. İki yönlü varyans analizi sonucuna göre farklı altyapı kullanımının, yapay yaşlandırma uygulanmasının ve bu ikisi arasındaki etkileşimin bağlantı dayanımına etkisi anlamlı bulundu(sırasıyla p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Extraoral maxillofacial prostheses consist of a rigid acrylic substructure providing support to the silicone elastomer. The bond between the silicone elastomer and the substructure is critical for success. In this study, the bond strength between silicone elastomer and seven resin substructures, produced with different polymerisation and three-dimensional printing (3D) methods, and the effect of artificial aging were investigated. It was aimed to investigate the use of current digital materials as an alternative to conventional materials in substructure production. Materials and Method: Seven different substructure materials, including chemically polymerised clear acrylic resin(KPSA), heat polymerised clear acrylic resin(IPSA) and pink acrylic resin(IPPA), 3D surgical guide resin (CKR), Denture base resin(KR), polyetheretherketone (PEKK), polyetheretheretherketone (PEEK) and silicone elastomer were used to prepare samples. A total of 70 samples, 10 of each material, were prepared according to ASTM-D903-98 standards and peel test was performed on half of them. The other half was subjected to peel test following artificial aging. The calculated peel bond strength data were analysed by two-way analysis of variance and post hoc Bonferroni test. The bond surfaces were examined under confocal microscope. Results: The mean bond strength(N/mm) after the peel test was measured in the samples as IPSA (7.1600), IPPA (6.5108), KR (6.4294), KPSA (5.7826), CKR (5, 3783), PEEK (0.9556), PEKK (0.1912), YCKR (3.1828), YKR (2.7568), YIPPA (2.3062), YIPSA (0.2658), YKPSA (0.1336), YPEEK (0.0797), YPEKK (0.0532). Adhesive, mixed, cohesive failures were observed on the bonding surfaces. According to the results of two-way analysis of variance, the effect of using different substructures, applying artificial aging and the interaction between these two were found to be significant(p0.05).