Nöroblastom agresifliğini belirlemede ATRX ve TERT ekspresyonlarının rolü
The role of ATRX and TERT expressions in determining neuroblastoma aggressiveness
- Tez No: 911337
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULTAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nöroblastom (NB) çocuklarda en sık görülen ekstrakraniyal solid tümördür. Tedavi için risk sınıflandırmasında hastanın yaşı, tümör evresi, histolojisi, genetik mutasyonları ve kromozomal değişiklikleri incelenir. Telomeraz enzimi hücresel proliferasyon ve tümörogenezde rol oynar. İnsan telomeraz ters transkriptaz alt biriminin (hTERT) ekspresyonu, telomeraz aktivitesi için sınırlayıcı faktörü temsil eder. Bununla birlikte, TERT ekspresyonunun NB'de risk sınıflandırması ve prognoz ile ilişkisi henüz net olarak değerlendirilmemiştir. ATP'ye bağlı helikaz ATRX (ATRX), ana işlevi histon varyantı H3.3'ün birikmesine neden olmak olan bir kromatin yeniden modelleme proteinidir. Araştırmada NMYC amplifikasyonlarının ATRX mutasyonları ile uyumsuz olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı ATRX ve TERT ekspresyon düzeylerinin NB risk grubu ve prognozu ile ilişkisini değerlendirmektir. Yöntemler: Farklı evre ve risk gruplarındaki 53 NB olgusunun tümör dokusu örneklerinde immünohistokimyasal TERT ve ATRX protein ekspresyonları değerlendirildi. Bulgular: Dokularda TERT ve ATRX sırasıyla %55,8 ve %61,2 ekspresyon gösterdi. NB'de ATRX erken evrede %50 ve yüksek evrede %69 oranında pozitif eksprese edildi. Yüksek riskli gruplarda %67,7 ve düşük riskli gruplarda %50 ekspresyon göstermiştir.TERT erken evrede %55, yüksek evrede %62,1 oranında eksprese edilmiştir.TERT yüksek riskli gruplarda %58,1 ve düşük riskli gruplarda %55,6 oranında eksprese edildi. NMYC amplifikasyonu olan hastalarda ATRX %86,7 oranında pozitifken, TERT %73,3 oranında pozitifti. ATRX ekspresyonu NMYC amplifikasyonu olan NB hastalarında NMYC amplifikasyonu olmayan hastalara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,027). Sonuç: NMYC amplifikasyonu olan NB hastalarında ATRX'in yüksek ekspresyonu, ATRX'in NB hastalarında potansiyel bir immünohistokimyasal prognostik belirteç olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Backgrounds and Aims: Neuroblastoma (NB) is the most common extracranial solid tumour in children. In the risk stratification for treatment, the patient's age, tumour stage, histology, genetic mutations and chromosomal alterations are examined. Telomerase enzyme plays a role in cellular proliferation and tumourigenesis. The expression of the human telomerase reverse transcriptase subunit (hTERT) represents the limiting factor for telomerase activity. However, the association of TERT expression with risk stratification and prognosis in NB has not yet been clearly evaluated. The ATP-dependent helicase ATRX (ATRX) is a chromatin remodelling protein whose main function is to cause the accumulation of histone variant H3.3. In research, it was determined that NMYC amplifications were incompatible with ATRX mutations. The aim of this study was to evaluate the relationship between the expression levels of ATRX and TERT with NB risk group and prognosis. Methods: Immunohistochemical TERT and ATRX protein expressions in tumour tissue samples of 53 NB cases at different stages and risk groups were evaluated. Results: In tissues, TERT and ATRX showed 55.8% and 61.2% expression, respectively. In NB, ATRX was positively expressed by 50% in the early stage and 69% in the high stage. It showed 67.7% expression in high-risk groups and 50% expression in low-risk groups.TERT was expressed 55% in the early stage and 62.1% in the high stage.TERT was expressed 58.1% in high-risk groups and 55.6% in low-risk groups. In patients with NMYC amplification, ATRX was 86.7% positive, while TERT was 73.3% positive. ATRX expression was found to be statistically significantly higher in NB patients with NMYC amplification compared to patients without NMYC amplification (p=0.027).Conclusion: High expression of ATRX in NB patients with NMYC amplification suggests that ATRX may be used as a potential immunohistochemical prognostic marker in NB patients.