Travmatik yelken göğüs sendromunda cerrahi tedavi sonuçları
Surgical treatment in traumatic flail chest
- Tez No: 91135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET fK ğır toraks travmalan sonucunda görülen yelken göğüs vakalarında tedavi, genellikle internal ve/veya eksternal stabilizasyonla anatomik ve fonksiyonel bütünlüğün sağlanmasından oluşur. Anabilim Dalı'mızda son iki yılda toplam 305 göğüs travmalı hastadan yelken göğüslü 28 hastayı iki gruba ayırarak, 18 hastadan oluşan I. Gruba, 3,5 mm kalınlığında rekonstrüksiyon plaklarıyla cerrahi osteosentezi (eksternal stabilizasyon )ve 10 hastadan oluşan II. Gruba cerrahi dışı tedavi olarak mekanik ventilasyonu (internal stabilizasyon) uyguladık. I. Gruptaki tedavi endikasyonları, yelken göğüslü bir hastada bir başka nedenle torakotomi yapılması (n=4) ve plastron alanı, yani toraks kafesinin anatomik bütünlüğünün bozulduğu yelkenleşen alanın geniş (10±2 X 15+2 cm) olması (n=14) idi. I.Grupta pnömoni (n=3), ekstrapnömonik infeksiyon (n=3) ve plevral kalınlaşmayla (n=l) morbidite oranı %40 (7/18) iken II. Grupta pnömoni (n=4), eksrapnömonik infeksiyon (n=4), bronkoplevral fıstül (n=l), plevral kalınlaşmayla(n=2) bu oran %110 (11/10) idi. I.Grupta mortalite oranı % 5 (n=l) iken, II.Grupta %30 (n=3) idi. Ü.Grupta yatış süresi ve tedavi maliyeti, I.Gruptakine göre fazlaydı. Yelken göğüsün eksternal cerrahi stabilizasyonu, pulmoner kontüzyonu olmayan ve/veya geniş plastronlu seçilmiş vakalarda uygun bir tedavi modalitesidir. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY I reatment of flail chest, seen after thoracic polytraumas, consists of internal and / or external anatomic and functional stabilisation of chest wall. In our department, 28 cases of flail chest among overall 305 patients with thoracic traumas, were divided into two groups, we performed surgical osteosynthesis ( external stabilisation ) using 3,5 mm reconstruction plates in Group I of 18 patients and non-operative mechanical ventilatory support ( internal stabilisation ) in Group II of 10 patients. Indications of Group I were thoracotomy for another indications (n=4) and flail area more than 10±2 cm xl5±2cm(n=14). In Group I, morbidity rate was 40 % (7/18) with penumonia (n=3), extrapulmonary infection (n=3) and pleural thickening (n=l). In Group II, mortality rate was 110 % (11/10) with pneumonia (n=4), extrapulmonary infection (n=4), pleural thickening (n=2) and bronchopleural fistula (n=l). Mortality rates were 5 % (n=l) and 30 % (n=3) respectively. Hospital stay and cost in Group II was more than those in Group I. External surgical stabilisation of flail chest is treatment of choice in selected cases with or without large flail area except pulmonary contusion. 33