SAPD hastalarında plazma ve diyalizat NtproBNP düzeyleri ve klinik önemi
Plasma and dialysate NtproBNP levels and and their clinical significance
  1. Tez No: 329141
  2. Yazar: SÜLEYMAN KÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
GİRİŞBrain Natrüretik peptid(BNP) ve N-TerminalproBrain Natriüretik Peptid(NTproBNP) aynı molekülün alt parçaları olup kana eşit molar konsantrasyondasalınırlar. Her iki molekül de kalp hastalıklarının tanısında ve hastaların risk durumununbelirlenmesinde kulanılırlar.AMAÇBu çalışma, öncelikli olarak, PD hastalarında, plazma ve diyalizat NTproBNPilişkisini, ikincil olarak da palzma ve diyalizat NTproBNP konsantrasyonlarınınhastaların klinik ve laboratuar verileriyle ilişkisini araştırmak amacıyla düzenlendi.YÖNTEMTurgut Özal Tıp Merkezi Nefroloji kliniğinde takip edilen 44 periton diyalizhastasından (19 erkek 25 kadın ) eşzamanlı olarak alınan plazma ve diyalizatörneklerinde NTproBNP tayini yapıldı. Diğer klinik ve laboratuar veriler hastadosyalarından alındı. Veriler standart istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi.BULGULARBütün plazma ve diyalizat örneklerinde NTproBNP tespit edilebildi. Medianplazma NTproBNP 3327, diyalizat NTproBNP 510 ve plazma/diyalizat (P/D)NTproBNP oranı ortalama 5.5±0.5 olarak bulundu. Deneklerdeki P/D oranları sabitdeğildi; her ölçümde farklı bulundu. Log10plazma ve Log10diyalizat NTproBNPdüzeyleri arasında yüksek düzeyde korelasyon tespit edildi (r = 0,928, p=0001, R2 =0,861). Plazma NTproBNP düzeyi 300 pg/mL'den düşük olan hasta oranı %6,8, 2000- 28 -pg/mL'den büyük olan hasta oranı %64 idi. Median plazma ve diyalizat NTproBNPdüzeyleri membran geçirgenliğine göre, büyükten küçüğe doğru şu şekilde idi: Yüksekgeçirgen (YG)>yüksek orta geçirgen (YOG)>düşük orta geçirgen (DOG). YG ve DOGgurupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Log10plazmaNTproBNP veLog10diyalizat NTproBNP düzeyleri ile ortalama arter basıncı, serum sodyum vealbümin arasındaki korelasyon katsayılarıve istatistiksel önemlilik düzeyleri benzerdi.SONUÇDiyalizat NTproBNP, kendi plazma eşdeğerinin sağladığı yararların tamamınısağlama potansiyeline sahiptir. Yüksek geçirgenliğe sahip membran yapısındakihastalarda NTproBNPkonsantrasyonu daha yüksek bulunmuştur; bu bulgu, peritondiyaliz hastalarında alt guruplardaki risk durumunu belirlemede faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTIONBrain natriuretic peptide (BNP) and N-terminal pro-brain natriuretic peptide(NTproBNP) are sub-fragments of the same molecule, and secreted in equimolarconcentration. Both molecules can be used as tools for diagnosis of the heart diseasesand risk stratification of the patients.OBJECTİVESPrimary objective of the study is to search a relation between plasma anddialysate NTproBNP concentrations. Secondary aims of the study are to search relationsof both plasma and dialysate NTproBNPs to some of the clinical and laboratory data ofthe patients.METHODSNTproBNP analysis were performed on simultaneously obtained plasma anddialysate samples of 44 peritoneal dialysis (PD) patients (19 males and 25 females)followed at Turgut Ozal Medical Centre Adult Nephrology clinic. All other clinical andlaboratory data were obtained from patients medical records. Data were analyzed byStandard statistical methods.RESULTSWe were able to detect NTproBNP from each sample. Medians were 3327 forplasma NTproBNP, 510 for dialysate NTproBNP, and mean plasma/dialysate (P/D)NTproBNP ratio was 5.5±0.5. P/D ratios in a subject were not constant over the time.Log10plasma NTproBNP and Log10dialysateNTproBNP were highly correlated (r =- 30 -0,928, p=0001, R2 = 0,861). Ratio of the patients with plasma NTproBNP concentrationbelow 300 pg/ml was just 6,8 %, and ratio of the patients with the concentration greaterthan 2000 pg/ml was 64%. Median plasma and dialysate NTproBNP concentration ofthe patients according to transport status of the peritoneal membrane were as follows:High (H)>high average (HA)>low average (LA) and the difference between H and LAgroups was statistically significant. Log10plasmaNTproBNPandLog10dialysateNTproBNP had similar correlation coefficient with mean arterialpressure, serum sodium and albumin levels.CONCLUSİONDialysate NTproBNP has potential t to provide almost all benefits provided byits plasma counterpart. Patients with higher membrane transport characteristics havehigher plasma and dialysate NTproBNP levels; this finding may be useful for riskstratification in the sub-groups of the peritoneal dialysis patients.