Gabapentinden üretilmiş karbon kuantum noktalarının epilepsi modeli üzerinde etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of carbon quantum dots produced from gabapentin on the epilepsy model
  1. Tez No: 911342
  2. Yazar: HÜSEYİN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL TAYFUN UZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Halk Sağlığı, Nöroloji, Pharmacy and Pharmacology, Public Health, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Epilepsi beyindeki anormal deşarjların sebep olduğu kronik nörolojik bir hastalıktır. Gabapentin (GBP) ise epilepsi tedavisindeki başarısını pek çok çalışma ile ortaya koymuş antiepileptik bir ilaçtır. Bu çalışmada yüksek doku penetrasyonu kanıtlanmış karbon kuantum noktalarından (KKN) faydalanılmıştır. GBP'den elde edilen karbon kuantum noktalarına sahip gabapentinin (QGBP) sıçan epilepsi modelindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Wistar albino (250-320 g) erkek sıçanlar kullanıldı. GBP ve QGPB 15, 30, 60 ve 120 mg/kg dozunda verildikten 30 dakika sonra 50 mg/kg pentilentetrazol (PTZ) ile epilepsi nöbetleri indüklenmiştir. Ayrıca GBP'nin kontrol grubu olarak salin, QGBP'nin kontrol grubu olarak da sitrik asit (vehikül) uygulandı. Nöbetlerin başlangıç süreleri ve nöbet şiddetleri kaydedildi. GBP ve QGBP'nin etkileri kontrol ve vehikül grupları karşılaştırıldı. Ayrıca, beyin korteksinden alınan kesitler konfokal mikroskop ile incelenerek QGBP'nin beyin dokusunda olası floresan ışıması da değerlendirildi. Hem GBP hem de QGBP PTZ ile indüklenen nöbetlerin başlangıç süreleri üzerinde anlamlı bir etki oluşturmazken, 60 ve 120 mg/kg dozlarında nöbetlerin şiddetinde istatistikçe anlamlı düzeyde azalmaya neden oldu. QGBP'nin nöbet şiddeti üzerine inhibe edici etkisi 60 ve 120 mg/kg'lık dozlarda GBP'ye göre istatistikçe daha güçlü bulundu. QGBP verilen grupta kortekste floresan ışıma gösterilirken GBP ve kontrol gruplarında ışıma olmamıştır. Bu ışıma QGBP'nin hem floresan özelliğini hem de kan beyin bariyerini (KBB) geçtiğini somut bir şekilde kanıtlamıştır. Bu çalışma ile GBP ve QGBP moleküllerinin nöbet eşiği ve şiddeti üzerine etkisi deneysel bir model üzerinde ilk kez değerlendirilmiştir. Bulgularımız KKN içeren moleküllerin daha etkili olabileceğine işaret etmektedir. Bununla beraber, kesin konuşabilmek için bu bulguları teyit eden ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic neurological disease caused by abnormal discharges in the brain. Gabapentin (GBP) is an antiepileptic drug that has been shown to be successful in the treatment of epilepsy in many studies. This study utilized carbon quantum dots (CCDs) with proven high tissue penetration. The aim was to evaluate the effects of gabapentin with carbon quantum dots (QGBP) obtained from GBP on a rat epilepsy model. Wistar albino (250-320 g) male rats were used in the study. GPP and QGPB were administered at doses of 15, 30, 60 and 120 mg/kg, and 30 minutes later, epileptic seizures were induced with 50 mg/kg pentylenetetrazol (PTZ). In addition, saline was administered as the control group for GBP, and citric acid (vehicle) was administered as the control group for QGBP. The onset times of seizures and seizure severities were recorded. The effects of GBP and QGBP were compared with the control and vehicle groups. In addition, sections taken from the cerebral cortex were examined with a confocal microscope to evaluate the possible fluorescent luminescence of QGBP in the brain tissue. While neither GBP nor QGBP had a significant effect on the onset times of PTZ-induced seizures, they caused a statistically significant decrease in the severity of seizures at doses of 60 and 120 mg/kg. The inhibitory effect of QGBP on seizure severity was found to be statistically stronger than GBP at doses of 60 and 120 mg/kg. While fluorescent luminescence was observed in the cortex in the QGBP group, no luminescence was observed in the GBP and control groups. This luminescence concretely proved both the fluorescence property of QGBP and its ability to cross the blood-brain barrier (BBB). This study evaluated the effects of GBP and QGBP molecules on seizure threshold and severity in an experimental model for the first time. Our findings indicate that molecules containing KKN may be more effective. However, further studies confirming these findings are needed to be able to speak definitively.