Gabapentinin embriyonal kemik gelişimi üzerindeki teratojenik etkisi
The teratogenic effect of gabapentin on embryonal development
- Tez No: 617425
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UNUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Gabapentin (GBP), nöropatik ağrı tedavisinde ve gebe kadınlarda epilepsi tedavisinde yaygın olarak kullanılan inhibitör nörotransmitter gamma-aminobütirik asitin (GABA) bir analoğudur. Evde beslenen hayvanlarda ilaç olarak kullanılırken laboratuvar hayvanlarında araştırma maksadıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda GBP'in rat fetüslerinin embriyonal gelişimi esnasında kemikler üzerinde olası teratojenik etkilerini ikili iskelet boyaması ve immünohistokimyasal (İHK) analiz ile belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızda, 20 adet gebe rat, rastgele kontrol grubu, 10 mg/kg, 30 mg/kg, 60 mg/kg, ve 120 mg/kg gabapentin verilen gruplar olmak üzere 5 gruba (n=4) ayrıldı. Gebelik süresi boyunca her gün gavaj ile kontrol grubuna serum fizyolojik (SF), deney gruplarına ise belirtilen dozlarda GBP uygulandı. 20. günde sezaryenle uterustan çıkartılan fetüslerin ilk önce morfometrik ölçümleri ve daha sonra iskelet gelişimlerini değerlendirmek amacıyla ön (scapula, clavicula, humerus, radius ve ulna) ve arka ekstremitelerine (femur, tibia, fibula) ikili iskelet boyaması ve sağ femurlarına ise İHK analiz uygulandı.
Özet (Çeviri)
Gabapentin (GBP) that is an analog of gamma-aminobutyric acid (GABA) that is an inhibitor neurotransmitter is commonly used in the treatment of neuropathic pain and epilepsy in pregnant women. It is widely used for research purposes in laboratory animals while it is used as a medicine in domestic animals. In this study, we aimed to determine the possible teratogenic effects on bone of GBP during embryonic development of rats by double skeletal staining and immunohistochemical (IHC) analysis. In our study, twenty pregnant rats were randomly divided into 5 groups (n=4): 10 mg/kg, 30mg/kg, 60mg/kg and 120mg/kg GBP. Serum physiological (SF) was administered to the control group and GBP was administered to the experimental groups at the indicated doses with gavage every day during the pregnancy period. After morphometric measurements of the fetuses removed from the uterus by caesarean section on the 20th day, double skeletal staining for the anterior (scapula, clavicula, humerus, radius and ulna) and posterior limbs (femur, tibia, fibula) and right femur for IHC analysis were performed to assess skeletal development.