Çinko korozyonunun organik moleküller tarafından önlenmesi
  1. Tez No: 55162
  2. Yazar: HATİCE GONCA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELİKE KABASAKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
çinko korozyonunun organik moleküllerle önlenmesi (Yüksek Lisans Tezi ) Hatice Gonca AKDENİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (Eylül 1996) ÖZET Bu çalışmada, çinko üzerinden hidrojen çıkış aşırı gerilimini artıracak (katodik inhibitor) fakat çinko anodun etkinliğini azaltmayacak, organik maddeler araştırılmıştır. Bunun için, birinci deneyde, saf çinkodan ve Leclanche pillerinin kılıflarından hazırlanan (çinko alaşımı) elektrotlarla çalışılmıştır. İnhibitörlü ve inhibitörsüz ortamlarda saf çinko ve çinko alaşımı ile anodik ve katodik polarizasyon eğrileri elde edilmiş; bu veriler inhibitor etkinliği bakımından değerlendirilmiştir. Ayrıca Stern-Geary eşitliğini kullanarak ve Tafel ekstrapolasyonu yöntemi ile korozyon hızları hesaplanmıştır. İkinci deneyde, çelik elektrot sabit akımda çinko ile kaplanmış, kaplı elektrot inhibitor içeren ve içermeyen ortamlarda belli ve eşit süreler bekletilmiş ve daha sonra aynı büyüklükteki anodik akımda çözünmüştür. Bunun sonunda elde edilen potansiyel-zaman eğrileri değerlendirilerek korozyon hızı hesaplanmıştır. Üçüncü deneyde, inhibitörlü ve inhibitörsüz ortamlarda 1 gram granule çinko, 14 gün süreyle işleme tabi tutulmuş, bu esnada çıkan hidrojen gazının hacmi bir gaz büretinde toplanarak tayin edilmiştir. Deney sonunda inhibitörler, Antalya Pil Fabrikasında R20 tipi Leclanche pillerinde denenmiştir. İnhibitörlerin etkinliği fabrikada diğer pillere uygulanan kalite kontrol testi ile araştırılmıştır. Çinko delininceye kadar pilden 39S2 üzerinden 9h / gün akım çekilerek test edilmiştir. Çalışılan inhibitörler, kuartamin T, kuartamin THL, kuartamin D 86 PI, metil tri oktil amonyum klorür, tri bütil metil amonyum klorür, p-amino p-metoksi difenil amin, l,2,4triazol,o-dianisidin tetrazotized.fenil hidrazin, 1,3 difenil üre, n-desil amin. Bilim Kodu : FEF. 05/94-116 Anahtar Kelimeler : Çinko korozyonu, organik madde. Sayfa Adedi : 133 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Melike Kabasakaloğlu
Özet (Çeviri)
INHIBITION OF ZINC CORROSION BY ORGANIC MOLECULES (M^c. Thesis) Hatice Gonca AKDENİZ INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (September 1996) ABSTRACT In this study, organic substances that would increase the overvoltage öf the hydrogen gas evolution from zinc (cathodic inhibitor) but would not decrease the efficiency of anode were investigated. For this purpose, in the first part, electrodes were prepared from pure zinc and from the case of Leclanche cells (zinc alloy) were used. Anodic and cathodic polarization curves were obtained with pure zine and zinc alloy in the presence and absence of inhibitors. Data were evaluated with respect to inhibitor efficiency. In addition, corrosion rates were calculated by using Tafel extrapolation method and Stern-Geary equation. In the second part, steel electrode was coated with zinc at constant current. Coated electrode was kept at defined and equal time in media in the presence and the absence of inhibitors and thendissolvedwith the same anodic current. Corrosion rate was calculated by evaluating the potential-time curves. In the third part, 1 gram of zinc granules in the presence and the absence of inhibitor were processed for 14 days and the volume of the hydrogen gas evolved was determined by collecting it in a gas burret. In the last part, inhibitors were tested in R20 type Leclanche cells at Antalya Cell Factory. Efficiency of the inhibitors was investigated by using the quality control test applied to the other cells produced in the factory. A current of 39Qfor 9 h/day were applied to cells until the zinc layer was damaged. In this study following inhibitors were used: quartamin T, quartamin THL, quartamin D 86 PI, methyltri- octyl ammoniumchloride, tri-butylmethyl ammoniumchloride, p-amino p- methoxy dipheyl amine, 12,4 triazole, o-dianicidine tetrazotized, phenyl hydrazine, 1,3-diphenyl urea, and n-decylamine. Science Code Keywords Number of Pages Supervisor FEF 05/94-1 16 Zine corrosion, organic substance 133 ! Prof.Dr.Melike Kabasakaloğlu E