Netflıx dizilerinde dinî, kültürel, ideolojik inanç ve uygulamalarıyla Yahudilik: Fauda örneği
Judaism with its religious, cultural, ideological beliefs and practices in Netflix series: The case of Fauda
- Tez No: 911357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dijitalleşen dünyada filmler ve diziler, artık daha çok Netflix gibi dijital mecralar aracılığıyla seyirciyle buluşturulmaktadır. Toplum üzerinde zaten oldukça etkisi bulunan filmler, izleyici kitlesinin bu mecralar sayesinde kolay erişim imkânına kavuşmasıyla mevcut tesirini daha da artırmıştır. Bu vesileyle medyanın, sinema ve dizilerin; sadece eğlendirmek, hoş zaman geçirmek gibi saiklerle hareket etmediği açıktır. Dinler; yapımcı, senarist ve yönetmenlerin ilgi alanına girdiği bir gerçektir. Yapımcı ve yönetmenler dinleri; imajlarını dünyaya tanıtmak, yeni müntesipler edinmek, ideolojilerini empoze etmek, inanç ve tutumlarını temsil etmek için filmlere konu etmektedirler. Bu minvalde, özellikle de son yıllarda, İsrail yapımı sinema filmleri ve diziler ön plana çıkmaktadır. Netflix'te Yahudiliği merkeze alan birtakım diziler bulunmaktadır. Fauda Arap/Müslüman-Yahudi diyaloğu açısından önemli temsil öğeleri içermektedir. Yahudilerin inanç, ibadet, ideoloji, kimlik, kültürel yapıları, yaşayış biçimleri ve ötekiyle olan münasebetleri Fauda dizisinde çarpıcı bir biçimde temsil edilmiştir. Fauda dizisi, inanç sisteminden ziyade etnik ve siyasi unsurları merkezine almış ve Yahudiliğin öngördüğü doğrultuda mücadeleye girişmiş bir ekibi mercek altına almıştır. Türkiye'de ve Arap ülkelerinde geniş bir izleyici kitlesine kavuşan dizi, Yahudiliğin ve dolayısıyla İsrail devletinin imaj inşası açısından önemli bir noktada bulunmaktadır. Çalışmanın merkezini bu hususlar teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the digitalizing world, movies and series are now brought to the audience mostly through digital channels such as Netflix. Films, which already have a great impact on society, have increased their current effect even more with easy access of audience to them thanks to these channels. On this occasion, it is clear that media, cinema and TV series do not act solely for reasons such as entertaining or having a good time. Religions are in the area of interest of producers, scenarists and directors much more. Producers and directors continue to make religions the subject of films in order to introduce their images to the world, to acquire new followers, to impose their ideologies, and to represent their beliefs and attitudes. In this way, especially in recent years, movies and TV series produced in Israel have come into prominence. There are some TV series on Netflix making Judaism the focal point. Fauda contains important representational elements in terms of Arab/Muslim-Jewish dialogue. Jews' beliefs, worship, ideology, identity, cultural structures, lifestyles and relationships with others are conspicuously represented in the Fauda series. The Fauda series centers on ethnic and political elements rather than the belief system and puts a team under the spotlight that struggled in the direction designed by Judaism. Reaching a large audience in Türkiye and Arab countries, the series is at an important point in terms of image building of Judaism and therefore the state of Israel. These topics constitute the center of the study.