Dijital kapitalizmde emek ve istihdamın yeni görünümleri: Gig ekonomisi
New forms of labor and employment in the digital capitalism: Gig economy
- Tez No: 911358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH YEŞİLBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki gig ekonomisinin bir parçası olan teslimat platformlarında esnaf kurye olarak çalışanların esneklik ve özerkliğe ilişkin deneyimlerini ve algılarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel araştırma sorusu, platform ekonomisinde esnaf kuryeler özelinde gig çalışanların esneklik ve özerkliği nasıl deneyimledikleri ve algıladıklarıdır. Bu kapsamda, 24 esnaf kurye ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler, nitel analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Araştırma bulguları, esnaf kuryelerin platformlar aracılığıyla esnek çalışma saatleri ve bağımsızlık gibi avantajlara yalnızca söylemsel ve sözleşme düzleminde sahip olduklarını, pratikte bunları dezavantaj olarak deneyimlediklerini göstermektedir. Sonuç olarak, esnaf kuryeler iş-yaşam bütünleşmesi, yüksek iş ve gelir güvencesizliği deneyimlemekte ve çalışan statüsünde olmadıkları için sosyal güvencelerden mahrum kalmaktadırlar
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the experiences and perceptions of flexibility and autonomy of self-employed couriers working on delivery platforms, which are part of the gig economy in Turkey. The primary research question of the study is how gig workers, specifically self-employed couriers, experience and perceive flexibility and autonomy within the platform economy. In this context, data obtained from semistructured interviews with 24 self-employed couriers were analyzed using qualitative analysis methods. The research findings indicate that self-employed couriers possess advantages such as flexible working hours and independence only at a discursive and contractual level through platforms, but in practice, they experience these as disadvantages. Consequently, self-employed couriers face work-life integration issues, high job and income insecurity, and lack social security benefits as they are not considered employees.