Yapay zeka kullanımının insan kaynakları yönetimi süreçlerine etkileri üzerine bir değerlendirme
An evaluation of the artificial intelligence utilization on human resources management processes
- Tez No: 911366
- Danışmanlar: PROF. DR. IRAZ HASPOLAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yapay zeka, 1930'lardan bu yana ilk teorik çalışmalarla başlayarak, günlük yaşamımızda akıllı asistanlar, öneri sistemleri ve otomatik süreçler gibi birçok uygulama aracılığıyla yaygın bir şekilde yer almıştır. Yapay zeka kullanımı günlük yaşamımızı kolaylaştırmakla kalmamış; profesyonel hayatta da kritik bir önem kazanmıştır. Yapay zeka, büyük veri analizi ve otomasyon yetenekleri ile işletmelere daha hızlı, daha verimli ve daha doğru kararlar alma imkânı sunmuştur. Yapay zeka, insan kaynakları yönetiminde ise iş gören seçimi, performans değerlendirmesi, yetenek yönetimi, kariyer yönetimi ve kariyer planlama, çalışan memnuniyeti, ücret yönetimi vb. bir çok süreci optimize ederek, veri analitiği ve makine öğrenimi yöntemleri aracılığıyla karar alma mekanizmalarını güçlendirirken, aynı zamanda insan kaynakları uzmanlarının stratejik rollere odaklanmalarına olanak tanımıştır. Yapay zeka kullanımı, özellikle işe alım süreçlerinde adayların yeteneklerini ve uyum potansiyellerini değerlendirerek daha tarafsız ve objektif seçimlerin yapılmasını sağlayabilmekte; büyük veri analizi sayesinde, işletmelerin doğru yeteneklere ulaşması ve bu yeteneklerin uygun pozisyonlara yerleştirilmesi konusunda da bir takım yönlendirmeler yapabilmektedir. Bu çalışmada, yapay zekanın insan kaynakları yönetim süreçlerine olan katkıları ele alınmış ve bu teknolojinin sağladığı avantajlar ile karşılaşılan zorluklar değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, yapay zekanın insan kaynakları yönetimi süreçlerinde karar alma hızını ve doğruluğunu artırdığı, insan kaynakları uzmanlarına stratejik bir katkı sağladığı ve işletmelerin verimliliklerini önemli ölçüde iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, yapay zekanın kullanımıyla ilgili etik ve gizlilik konularının da dikkatlice ele alınması gerektiği vurgulanmıştır. Çalışma yapay zeka teknolojilerinin insan kaynakları yönetimindeki rolünü anlamaya yönelik önemli bir katkı sağlamayı amaçlamakta ve gelecekteki araştırmalar için yeni perspektifler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence, starting with the first theoretical studies in the 1930s, has become widely integrated into our daily lives through various applications such as smart assistants, recommendation systems, ve automated processe: The use of artificial intelligence has not only facilitated our daily lives but has also gained critical importance in professional setting: With its capabilities in big data analysis ve automation, artificial intelligence enables businesses to make faster, more efficient, ve more accurate decision: In human resources management, artificial intelligence optimizes numerous processes such as employee selection, performance evaluation, talent management, career management ve planning, employee satisfaction, ve compensation management. By strengthening decision-making mechanisms through data analytics ve machine learning methods, it also allows human resources professionals to focus on strategic role: The use of artificial intelligence, especially in recruitment processes, facilitates more impartial ve objective selections by evaluating cveidates' skills ve cultural fit. Additionally, through big data analysis, it provides guidance to businesses in reaching the right talents ve placing them in suitable position: This study examines the contributions of artificial intelligence to human resources management processes ve evaluates the advantages offered by this technology as well as the challenges encountered. The findings indicate that artificial intelligence increases the speed ve accuracy of decisionmaking in human resources management, provides strategic support to HR professionals, ve significantly improves the efficiency of businesse: Furthermore, it is emphasized that ethical ve privacy concerns regarding the use of artificial intelligence must be carefully addressed. The study aims to make a significant contribution to understveing the role of artificial intelligence technologies in human resources management ve offers new perspectives for future research.