Nitrik oksitin glomerülonefritlerdeki durumu ve renal zedelenmedeki rolü
Status of nitric oxide in the chronic glomerulonephritis and its role in the renal injury
  1. Tez No: 91138
  2. Yazar: MAKSUT ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHAN DÜŞÜNSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
50 ÖZET Nitrik oksit (NO) çeşitli fizyolojik ve patofizyolojik süreçlerde önemli bir mediator olarak bilinmektedir. İntrarenal hemodinaminin çok güçlü bir düzenleyicisidir. NO'nun intrarenal yapımı endotel hücrelerinin yanısıra mezangial ve inflamatuar hücreler tarafından da olmaktadır. Böbrek hastalıklarında NO aktivitesinin hem artmış hem de azalmış olduğuna ilişkin kanıtlar bulunmuştur. Glomerülonefritlerin(GN) patofizyoloj isinde NO'nun rolü tam açıklığa kavuşturulmuş değildir ve buradaki etkilerinin yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu henüz belirlenememiştir. Bu çalışmada kronik glomerulonefritli (KGN) çocuklarda NO düzeylerinin ve NO'nun renal zedelenmedeki rolünün belirlenmesi amaçlandı. KGN'li 14 çocukta böbrek dokusu, plazma ve idrardaki nitrat (NO.f). nitrit (NÜ2~ ) ve N03~ + N02~( NOx) düzeyleri ölçüldü. Plazma ve idrar NO3“”, N02~ ve NOx düzeyleri 17 sağlıklı çocuktan elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY Nitric oxide(NO) is recognized as an important mediator in various physiological and pathophysiological processes. It is a very potent regulator of intrarenal hemodynamics. Intrarenal production of NO is not limited to the endothelium, but also extends to mesangial as well as inflamatory and other cells. In renal diseases, evidence for both excessive and deficient activity of NO pathway has been found. A role for NO in the pathophysiology of glomerulonephritis(GN) has not been clearly defined and as yet it has not been possible to predict whether the modulatory effects of NO on GN are predominantly protective or cytotoxic. The present study was designed to determine the status of NO production and the role of NO in the renal injury in children with chronic glomerulonephritis (CGN). The nitrate (N03~), nitrite (N02“) and N03”+ N02~( NOx) levels of renal tissue, plasma and urine were measured in 14 children with CGN. Plasma and urine N03~ and NO2" levels were compared with the results obtained from 17 healthy children. It was found that plasma endogenous N02~ concentrations were significantly higher in the patient group as compared with those of the control group (p3~ and NOx levels and the degree of proteinuria (r=0.64, r=0.62, r=0.65, respectively). Plasma NC>3~ levels were also positively correlated with BUN levels (r=0.54). Tissue NOx levels showed a negative correlation with plasma creatinine concentrations, and a positive correlation with glomerular filtration rate(GFR) (r=-0.54, r=0.57, respectively). In conclusion, we thought that increased plasma levels of NO, which are possibly produced via inducible NO synthase(iNOS), may have potential harmful consequences and, on the other hand, tissue NOx levels, which are possibly produced via constitutive NO synthase(cNOS), may play an important renoprotective role in the CGN.