Hasat sonrası ultraviyole-B ışın uygulamalarının faklıtiplere ait biber çeşitlerinin muhafazası üzerine etkileri
Effects of postharvest ultraviolet-B light applications on the storage of different types of pepper varieties
- Tez No: 911427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez kapsamında hasat sonrası farklı dozlarda UV-B ışın uygulamalarının 'Kapya' ve 'Şili' tipi biberlerin muhafaza ve raf ömrü üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ticari olum aşamasında hasat edilen 'Star' (Kapya) ve 'Kızıl' (Şili) biber çeşitlerinin muhafaza ve raf ömrü üzerine 8, 16 ve 24 kJ/m2 dozlarında ultraviyole-B (UV-B) uygulamalarının etkileri incelenmiştir. Hasat sonrasında UV-B uygulaması sonrasında biberler köpük tabaklar içerisine alınarak streç film ile paketlenmiş ve 8°C sıcaklık ile %90-92 oransal nemde depolanmıştır. Ayrıca muhafaza süresince belirli aralıklar ile alınan örnekler 20°C sıcaklık ve %65-70 oransal nemde 3 gün süreyle raf ömrüne tabi tutulmuştur. Çalışmada muhafaza ve raf ömrü sürecinde 10'ar günlük aralıklar ile ağrılık kaybı miktarı, meyve renk değerleri (h°, C* ve L), titre edilebilir asit (TEA) miktarı, suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) miktarı, toplam fenolik madde (TFM) miktarı, antioksidan aktivitesi (AA), askorbik asit ve toplam karotenoid miktarları incelenmiştir. Çalışmada Kapya tipi 'Star' ve Şili tipi 'Kızıl' biber çeşitlerine ait meyvelerde muhafaza ve raf koşulları süresince en yüksek ağırlık kaybı kontrol uygulamasında tespit edilmiştir. UV-B dozlarında daha düşük ağırlık kaybı göstermiş ancak kendi aralarında istatistiksel bir farklılık gözlenmemiştir. Raf ömrü koşulların sonunda 'Star' biber çeşidinde 16 ve 24 kJ/m2 UV-B uygulamalarının daha düşük ağırlık kaybına sahip olduğu belirlenmiştir. Muhafaza süreci sonunda en düşük ortalama hue açı (h°) değeri 'Star' çeşidinde 24 kJ/m2 UV-B uygulamasında tespit edilirken 'Kızıl' çeşidinde tüm UV-B dozlarında tespit edilmiştir. Raf koşullarında her iki çeşitte de 8, 16 ve 24 kJ/m2 UV-B uygulamalarının daha düşük h° değerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Muhafaza ve raf koşullarında en yüksek C* değeri 'Star' çeşidinde 8 kJ/m2 UV-B, 'Kızıl' çeşidinde ise 24 kJ/m2 uygulamasında tespit edilmiştir. Hem muhafaza hem de raf koşullarında UV-B ışın uygulanan biberlerde daha yüksek L* değerleri saptanmıştır. Hem muhafaza hem de raf koşulları sonunda UV-B uygulamalarında her iki çeşitte de SÇKM ve TEA miktarları kontrole göre daha yüksek bulunmuştur. Her iki çeşitte de muhafaza sonunda 8 ve 16 kJ/m2 UV-B uygulamalarının meyvelerin TFM miktarını artırdığı tespit edilmiştir. 'Star' çeşidinde muhafaza süresinde AA ortalaması TFM miktarına benzer olarak 8 ve 16 kJ/m2 uygulamasında yüksek tespit edilirken raf koşullarında 8 kJ/m2 uygulamasında tespit edilmiştir. 'Kızıl' çeşidinde ise AA ve askorbik asit miktarı açısından ise 8 kJ/m2 UV-B uygulamasının daha yüksek değerlere sahip olmuştur. 'Star' çeşidinde askorbik asit düzeyindeki düşüşün yavaşlatılmasında 8 kJ/m2 UV-B uygulaması etkili bulunmuştur. Her iki çeşitte de toplam karotenoid miktarı açısından ise 8 ve 16 kJ/m2 UV-B uygulamaları ön plana çıkmıştır. Çalışma sonunda her iki çeşitte de UV-B ışın uygulamaları renk ve biyokimyasal özellikler açısında pozitif katkılar sunmuştur. Çalışmada 8 kJ/m2 UV-B uygulamalasının depolama ek olarak raf koşullarında bekletme sonrasında diğer dozlara göre daha yüksek askorbik asit ve antioksidant aktivitesi göstermesi nedeniyle her iki çeşit içinde uygun olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to determine the effects of postharvest UV-B illimunation at different doses on the storage and shelf-life of capia and chile pepper types. For this purpose, the effects of ultraviolet-B (UV-B) treatments at doses of 8, 16, and 24 kJ/m² were investigated on the storage and shelf-life of the 'Star' (Capia) and 'Kızıl' (Chile) pepper cultivars, harvested at commercial maturity. After harvest, the peppers treated with UV-B illimination were placed on foam trays, sealed with stretch film, and stored at 8°C with 90-92% relative humidity. Additionally, during the storage period, samples were subjected to shelf-life testing at 20°C and 65-70% relative humidity for 3 days at specific intervals. During the study, parameters such as weight loss, fruit color values (h°, C*, and L), titratable acidity (TA), soluble solid content (SSC), total phenolic content (TPC), antioxidant activity (AA), ascorbic acid content, and total carotenoid content were evaluated at 10-day intervals during storage and shelf life periods. In the study, the highest weight loss of the Capia type 'Star' and Chile type 'Kızıl' peppers cultivars was observed in the control group under both cold storage and shelf conditions. While lower weight loss was recorded with UV-B treatments, no statistical difference was found among the UV-B doses. However, at the end of the shelf-life period, 16 and 24 kJ/m² UV-B treatments resulted in lower weight loss in the 'Star' variety. At the end of the storage period, the lowest average h° value was found in the 'Star' cultivar with the 24 kJ/m² UV-B treatment, while all UV-B doses exhibited similar values for the 'Kızıl' cultivar. During shelf life conditions, both varieties showed lower h° values for the UV-B doses of 8, 16, and 24 kJ/m². Throughout storage and shelf-life conditions, the highest C* value was observed with the 8 kJ/m² UV-B dose for the 'Star' variety and the 24 kJ/m² dose for the 'Kızıl' variety. Both cultivars exposed to UV-B radiation during storage and shelf conditions exhibited higher L* values compared to the control. At the end of storage and shelf-life periods, the levels of SSC and TA were significantly higher in the UV-B treated peppers compared to the control group. For both cultivars, UV-B treatments of 8 and 16 kJ/m² increased the TPC at the end of storage. In the 'Star' variety, the average AA activity, during storage was high for the 8 and 16 kJ/m² treatments, while under shelf-life conditions, the 8 kJ/m² treatment was more effective. For the 'Kızıl' cultivar, the 8 kJ/m² UV-B treatment resulted in the higher levels of AA and ascorbic acid levels. The 8 kJ/m² UV-B treatment was found effective in slowing down the decrease in ascorbic acid levels in the 'Star' cultivar. With respect to total caroteneid content, the 8 and 16 kJ/m² UV-B treatments stood out for both varieties. In conclusion, UV-B light applications in both varieties provided positive contributions in terms of color and biochemical properties. In the study, 8 kJ/m2 UV-B application is considered suitable for both varieties as it demonstrated higher ascorbic acid and antioxidant activity compared to other doses after storage and shelf-life conditions.