Conserving Iranian gardens: A quick step toward sustainable development goals
İran bahçelerinin korunması: Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine doğru hızlı bir adım
- Tez No: 911425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KISAR KORAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Nüfus artışı ve kentleşme, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, hızla değişen bir dünyada şehirlerin karşı karşıya olduğu en önemli zorluklardan ikisini temsil etmektedir. Bu zorluklar, gıda ve enerji sağlamak için olmazsa olmaz olan doğal kaynaklar üzerinde artan bir baskı oluşturmaktadır. SKA' ları, yoksulluk, eşitsizlik, iklim değişikliği, çevresel bozulma, arazi kullanımındaki değişiklikler, iklim değişikliği, biyolojik çeşitliliğin kaybı, kişi başına düşen yeşil alanın azalması, kültürel mirasın tahribi ve sağlık ve refah üzerindeki etkiler gibi konular, hem yerel hem de küresel hükümetlerden acil ilgi gerektirmektedir. Bu acil sorunları ele almak ve gezegeni korumak için 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amaç (SKA) oluşturulmuştur. SKA'ler, daha sürdürülebilir ve adil bir gelecek sağlamayı amaçlayan kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır. Yoksulluk, eşitsizlik, iklim değişikliği, çevresel bozulma barış ve adaletin teşvik edilmesi dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki küresel mücadele konularını ele almaktadırlar. 2023 Sürdürülebilir Kalkınma Raporu'na göre İran, özellikle SKA-11 (Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar), SKA-13 (İklim Eylemi) ve SKA-15 (Karada Yaşam) olmak üzere SKA'leri karşılamada önemli zorluklarla karşı karşıyadır. Ek olarak, hızlı ve plansız kentleşme İran'da birçok kentsel yeşil alanın kaybına yol açmıştır ve İran Bahçeleri de bu yıkım sürecinden olumsuz etkilenmektedir. Tarihsel olarak, İran Bahçeleri İran kentlerinde birçok açıdan önemli bir rol oynamıştır. İran Bahçeleri pek çok araştırmada ele alınmış olsa da araştırmaların çoğunda odaklanılan konular İran Bahçelerinin tasarım özellikleri ve estetik yönleriyle sınırlı kalmaktadır. Ancak araştırmaların çok azında İran Bahçelerinin günümüz kentleşme süreçlerindeki güncel durumu ele alınmakta veya çağdaş şehirlerde kamusal yeşil alanlar olarak İran Bahçelerinin sürdürülebilirliğe ve SKA'na katkıları eleştirel bir şekilde değerlendirmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşma süreçlerinde İran Bahçelerinin katkılarının neler olabileceğini belirlemeyi amaçlamaktadır. İran Bahçelerinin bu yöndeki potansiyellerin belirlenmesinin ve vurgulanmasının, şehirlerin küresel sürdürülebilirlik amaçlarına erişmesine katkıda bulunması beklenmektedir. Bu amaç doğrultusunda, çalışmanın hedefleri, İran bahçeleri ile sürdürülebilir kalkınma amaçları arasındaki ilişkiyi araştırmak, İran bahçelerinin sürdürülebilirlik amaçlarını desteklemek için modern kentsel bağlamlara nasıl entegre edilebileceğini ortaya koymak; ardından günümüzde İran bahçelerinin durumunu inceleyerek ve bu bahçelerin kentsel alanlarda potansiyellerini gerçekleştirmesinin önündeki engelleri belirlemektir. Bu çerçevede, araştırmayı yönlendiren araştırma soruları aşağıdaki gibidir: • İran Bahçeleri Sürdürülebilir Kalkınma Amaç (SKA) ulaşmaya yardımcı olmak için çağdaş şehirlere ve günlük yaşama nasıl entegre edilebilir? • İran Bahçeleri günümüz şehirlerinde potansiyellerini yerine getirmede hangi engellerle karşılaşıyor? Çalışmada İran Bahçeleri ile SKA'lar arasındaki ilişkiyi çözümlemek amacıyla nitel bir araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde, derinlemesine görüşmeler araştırma sorularını ele almak için en uygun araç olarak belirlenmiştir. İran Bahçeleri ile SKA'ler arasındaki bağlantıya ilişkin sınırlı araştırma nedeniyle, peyzaj mimarlığı, şehir planlama ve sürdürülebilir kalkınma alanlarındaki uzmanlarla görüşmeler içgörü toplamanın uygun bir yolu olarak görülmüştür. İran Bahçeleri üzerinde çalışma deneyimi olan ve SKA'lere aşinalığı olan hem ulusal hem de uluslararası uzmanlar yarı yapılandırılmış görüşmeler için seçilmiştir. Bu görüşmeler yoluyla toplanan veriler MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiş ve kodlanmıştır. Araştırma soruları ve çalışma hedeflerine dayanarak, görüşmeler aşağıdaki başlıkarı içeren ana kodlar ve alt kodlara ayrılmıştır. İran Bahçelerinin karşı karşıya olduğu sorunlar ve engeller: Koruma ve restorasyon sorunları, kullanıcıların ihtiyaçlarına dikkat edilmemesi, bahçelere yanlış politikalar ve işlevler uygulanması, kentleşme baskısı, İran Bahçeleri ve UNESCO Dünya Miras Listesi ile ilişkili konular. Çevresel sürdürülebilirlik bağlamında İran Bahçeleri: Bahçelerin hava kalitesini iyileştirme, iklime uyum sağlama, kentsel ısıyı adası etkisini azaltma, dayanıklı bitki türleri ve sert hava koşullarını hafifletme yeteneği ile ilişkili konular İran Bahçelerinin önemi: Miras değeri, çevresel zorluklara çözüm, üçlü faydalar, kadınlar ve çocuklar için güvenli alanlar ile ilişkili konular. İran Bahçelerinin Çağdaş Kentsel Yaşama Katkısı: Çok işlevli kentsel yeşil alanlar, kullanıcıların refahını iyileştirme ve kentsel yeşil alanlara olan ihtiyacı karşılama ile ilişkili konular. Kültürel miras olarak İran Bahçeleri: Halkın farkındalığı ve katılımı ve kültürel miras hakkında yetersiz bilgi ile ilişkili konular . Veri analizinin sonuçları, İran bahçelerinin kentsel bağlamlarda SKA 11, 13 ve 15'e katkıda bulunma konusunda önemli potansiyellere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Kentsel planlama ve günlük yaşama etkili bir şekilde entegre edilirlerse, bu bahçeler iklim dayanıklılığını destekleyen, halk sağlığını geliştiren ve sürdürülebilir kentsel gelişimi teşvik eden çok işlevli yeşil alanlar olarak hizmet verebilir. Ancak bulgular ayrıca, koruma ve restorasyonla ilgili sorunların bu bahçelerin potansiyellerini tam olarak gerçekleştirmesini engelleyen en önemli engeller olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, bu bahçelerin hem şehirlere hem de sakinlerine en iyi şekilde hizmet edecek şekilde nasıl restore edilebileceğini veya uyarlanabilir şekilde yeniden kullanılabileceğini ana hatlarıyla açıklayan belirli çalışmaların ve stratejilerin eksikliğinin temel kaygılardan biri olduğunu ortaya koymuştur. İran Bahçeleri, yalnızca İran şehirlerine değil aynı zamanda dünya çapındaki kentsel peyzajlarada da önemli faydalar sağlayan paha biçilmez kültürel, çevresel, sosyal ve ekonomik varlıkları temsil etmektedir. İran Bahçelerinin SKA'lerle ulaşma sürecindeki potansiyellerinin hayata geçirilmesi önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu hayati kentsel kaynakları koruma fırsatı geri dönülemez şekilde kaybolmadan önce, bu bahçelerin korunması, restore edilmesi ve yenilenmesine odaklanan politikaların önemi konusunda farkındalığın artırılmasına acil ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Population growth and urbanization represent two of the most significant challenges facing cities in a rapidly changing world, particularly in developing nations. These challenges put increasing pressure on natural resources, which are essential for providing food and energy. Issues such as environmental degradation, land use changes, climate change, biodiversity loss, declining per capita green space, the destruction of cultural heritage, and impacts on health and well-being demand urgent attention from both local and global governments. To address these pressing issues and safeguard the planet, 17 Sustainable Development Goals (SDGs) have been established. The SDGs offer a comprehensive framework aimed at fostering a more sustainable and equitable future. They address a broad spectrum of global challenges, including poverty, inequality, climate change, environmental degradation, and the promotion of peace and justice. According to the 2023 Sustainable Development Report, Iran faces significant challenges in meeting the SDGs, particularly Goals 11 (Sustainable Cities and Communities), 13 (Climate Action), and 15 (Life on Land). In addition, rapid and unplanned urbanization has led to the loss of many urban green spaces in Iran, and Iranian gardens are not exempt from this process of destruction. Historically, these gardens have played a crucial role in cities from multiple perspectives. Although numerous studies have examined Iranian gardens, most focus on their aesthetic appeal and design characteristics. Few, however, critically assess the current status of these gardens within urban settings or their potential contribution in contemporary cities to the SDGs as valuable green public spaces. In this context, this study seeks to explore the potential of Iranian gardens to contribute to the achievement of the SDGs in urban areas. Highlighting these potentials could support cities in advancing toward global sustainability objectives. In pursuit of this aim, the study's objectives are, first, to investigate the relationship between Iranian gardens and Sustainable Development Goals, exploring how these gardens might be integrated into modern urban contexts to support sustainability goals and second, to examine the condition of Iranian gardens in the 21st century and identify the barriers preventing these gardens from fulfilling their potential within urban areas. To achieve these objectives, the study seeks to answer the following key questions: • How can Iranian gardens be integrated into contemporary cities and daily life to help achieve the Sustainable Development Goals (SDGs)? • What obstacles do Iranian gardens face in fulfilling their potential in today's cities? Given the study's focus on understanding the relationship between Iranian gardens and the SDGs, a qualitative research approach is employed. Within the framework of qualitative research methods, in-depth interviews were identified as the most suitable tool for addressing the research questions. Due to the limited research on the connection between Iranian gardens and the SDGs, interviews with experts in the fields of landscape architecture, urban planning, and sustainable development were deemed an appropriate means of gathering insights. Both national and international experts with experience in working on Iranian gardens and familiarity with the SDGs were selected for semi-structured interviews. The data collected through these interviews were analyzed and coded using the MAXQDA program. Based on the research questions and study objectives, the interviews were coded into main codes and subcodes, including the following: Problems and obstacles facing Iranian Gardens: conservation and restoration issues, lack of attention to users' needs, application of wrong policies and functions into gardens, urbanization pressure, registration in UNESCO list. Iranian Gardens in the Context of Environmental sustainability: the ability of gardens to improve air quality, climate adaptation, reduce urban heat, resilient plant species, and moderate harsh weather. Importance of Iranian Gardens: heritage importance, solution for environmental challenges, triple benefits, safe spaces for women and children. Contribution of Iranian Gardens to Contemporary Urban Life: multifunctional urban green spaces, improve users' well-being and fulfill the need for urban green spaces. Iranian Gardens as Cultural heritage: public awareness and engagement, and insufficient knowledge about cultural heritage. The results of the data analysis reveal that Iranian gardens hold considerable potential to contribute to SDGs 11, 13, and 15 within urban contexts. If effectively integrated into urban planning and daily life, these gardens could serve as multifunctional green spaces that support climate resilience, enhance public health, and promote sustainable urban development. However, the findings also indicate that issues related to conservation and restoration are the most significant barriers preventing these gardens from fully realizing their potential. A critical concern is the lack of specific studies and strategies outlining how these gardens can be restored or adaptively reused in ways that best serve both cities and their residents. Iranian gardens represent invaluable cultural, environmental, social, and economic assets that provide substantial benefits not only to Iranian cities but also to urban landscapes worldwide. Their potential to address key challenges associated with the SDGs is considerable. Therefore, there is an urgent need to raise awareness of the importance of policies focused on the conservation, restoration, and regeneration of these gardens before the opportunity to protect these vital urban resources is irretrievably lost.