99MTC--vankomisin ile enfeksiyon görüntülemesi
Infection imaging with 99MTC--vancomycin
- Tez No: 911431
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEHER BİRTEKSÖZ TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Microbiology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Nükleer tıp kliniklerinde enfeksiyon görüntülemesi amacıyla birçok radyofarmasötik kullanılmakla beraber 99mTc-HMPAO işaretli lökositler altın standart olarak kabul edilmektedir. Fakat hastadan alınan kanın belirli işlemlerden geçirildikten sonra hastaya tekrar geri verilmesi esasına dayanan 99mTc-HMPAO işaretli lökositleri hazırlamak oldukça riskli, zahmetli ve zaman alıcıdır. Çalışmamızda 99mTc-HMPAO işaretli lökositlere alternatif olabileceğini düşündüğümüz 99mTc-Vankomisin radyofarmasötiğinin insanlarda enfeksiyon tanısı amacıyla kullanılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza, İ.Ü.-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na 99mTc-HMPAO işaretli lökosit sintigrafisi için başvuran 20 gönüllü hasta rastgele seçilerek dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında enfeksiyon tanısı amacıyla hastalara önce 99mTc-HMPAO işaretli lökosit ardından 99mTc-Vankomisin kullanılarak çekimler gerçekleştirilmiştir, sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, çalışmada soğuk kit formunda hazırlanarak 99mTc ile radyoetiketlenen Vankomisin'e stabilite testleri uygulanmış; hastalardan alınan kan ve idrar örneklerinde ise 99mTc-Vankomisin'in hasta vücudunda parçalanıp parçalanmadığı kontrol edilmiştir. Çalışmamızda, 99mTc-HMPAO işaretli lökosit sintigrafisi enfeksiyon açısından pozitif olarak yorumlanan 10 hastanın tamamı 99mTc-Vankomisin görüntülemelerinde de pozitif olarak yorumlanmıştır. 99mTc-HMPAO işaretli lökosit sintigrafisinde enfeksiyon açısından negatif olarak yorumlanan 10 hastanın 6'sı 99mTc-Vankomisin görüntülemelerinde de negatif olarak yorumlanırken 4'ü pozitif olarak yorumlanmıştır. 99mTc-Vankomisin'e uygulanan stabilite testlerinde radyofarmasötiğin 6 saat boyunca stabil kaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca vankomisin soğuk kitinin 18 aylık raf ömrü boyunca stabilitesini koruduğu ve hastalardan alınan kan ve idrar numuneleri incelendiğinde 99mTc-Vankomisin'in hasta vücudunda parçalanmadığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak mevcut veriler ışığında bu iki yöntemden birinin diğerine üstün olduğunu söylemek mümkün değildir. Çalışmanın çok daha geniş hasta grubunda devam etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte elimizdeki veriler 99mTc-Vankomisin'in enfeksiyon görüntülemesi amacıyla rutin olarak kullanılabilecek potansiyelde bir radyofarmasötik olduğunu ve enfeksiyon görüntülemelerine önemli katkıda bulunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although various radiopharmaceuticals are used for infection imaging in nuclear medicine clinics, 99mTc-HMPAO-labeled leukocytes are considered the gold standard. However, the preparation of 99mTc-HMPAO-labeled leukocytes, which involves drawing blood from the patient, processing it, and re-administering it, is risky, labor-intensive, and time-consuming. In this study, we aimed to evaluate the potential use of 99mTc-Vancomycin as an alternative radiopharmaceutical for infection diagnosis in humans. A total of 20 volunteer patients who were referred to the Nuclear Medicine Department at Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty, for 99mTc-HMPAO-labeled leukocyte scintigraphy were randomly selected and included in our study. For infection diagnosis, each patient underwent imaging with 99mTc-HMPAO-labeled leukocytes, followed by imaging with 99mTc-Vancomycin, and the results were compared. Additionally, 99mTc-Vancomycin was prepared as a cold kit and subjected to stability tests. Blood and urine samples collected from the patients were analyzed to determine whether 99mTc-Vancomycin degraded in the body. In our study, all 10 patients who were interpreted as positive for infection by 99mTc-HMPAO-labeled leukocyte scintigraphy were also found positive in 99mTc-Vancomycin imaging. Among the 10 patients interpreted as negative for infection in the 99mTc-HMPAO-labeled leukocyte scintigraphy, 6 were also interpreted as negative in the 99mTc-Vancomycin imaging, while 4 were interpreted as positive. Stability tests demonstrated that 99mTc-Vancomycin remained stable for 6 hours and maintained its stability throughout its 18-month shelf life as a cold kit. Furthermore, analyses of blood and urine samples from the patients showed no degradation of 99mTc-Vancomycin within the body. In conclusion, based on the current data, it is not possible to definitively state that one method is superior to the other. Further studies with a larger patient cohort are necessary. Nonetheless, our findings suggest that 99mTc-Vancomycin has the potential to be routinely used as a radiopharmaceutical for infection imaging and could make a significant contribution to this field.