Spastik serebral palsili çocuklarda selektif motor kontrolün değerlendirilmesi ve aktivite, katılım ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
The assessment of selective motor control and investigation of the effect on activity, participation and health-related quality of life in children with spastic cerebral palsy
  1. Tez No: 533551
  2. Yazar: MERVE TUNÇDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, spastik Serebral Palsili (SP) çocuklarda selektif motor kontrolün değerlendirilmesi ve selektif motor kontrolün aktivite, katılım ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktı. Ayrıca çalışma kapsamında Alt Ekstremite Selektif Kontrol Değerlendirme Skalası'nın (SCALE) ve Üst Ekstremite Selektif Kontrol Skalası'nın (SCUES) Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması da planlandı. Çalışmaya yaşları 4-18 yıl arasında değişen 52 spastik SP'li çocuk dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen çocukların selektif motor kontrol becerileri, fonksiyonel seviyeleri, kas tonusları, üst ekstremite fonksiyonları, kaba motor fonksiyon seviyeleri, aktivite-katılım düzeyleri ve yaşam kaliteleri değerlendirildi. İlk değerlendirmeler sırasında video çekildi. Aradan 2 hafta geçtikten sonra SCALE ve SCUES video üzerinden tekrar skorlandı. SCALE ölçüm aracının gözlemci içi güvenirliği yüksek bulundu (ICC=0,996).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the selective motor control and investigate the effect of selective motor control on activity, participation and health related quality of life in children with spastic cerebral palsy (CP). In addition, the Turkish version, validity and reliability studies of the Selective Control Assessment of the Lower Extremity (SCALE) and Selective Control of the Upper Extremity Scale (SCUES) were also planned. 52 children with spastic CP with aged between 4-18 years were included into the study. Selective motor control, functional levels, muscle tone, upper extremity functions, gross motor function, activity-participation and quality of life were evaluated. First evaluations were recorded on video. After 2 weeks, SCALE and SCUES tools were scored again via same video. SCALE tool was found to have high intrarater reliability (ICC=0.996).