Çevre dostu tarım uygulamalarının ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliğe etkisi: Çanakkale ili şeftali, kayısı ve nektarın üretimi örneği
The effect of environmentally friendly agricultural practices on economic and environmental sustainability: An example of peach, apricot and nectar production in Çanakkale province
- Tez No: 911517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çevre dostu tarım uygulamaları, modern tarımın neden olduğu çevresel ve ekonomik sorunlara çözüm sunarak sürdürülebilir bir tarım sistemi oluşturulmasında öneme sahiptir. Bu uygulamalar, doğal kaynakların korunmasını, sera gazı emisyonlarının azaltılmasını ve ekonomik verimliliğin artırılmasını sağlayarak gelecekte tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini güvence altına almayı hedeflemektedir. Bu çalışmanın amacı, Çanakkale ilinde şeftali, kayısı ve nektarin üretiminde çevre dostu tarım uygulamalarının ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini değerlendirmek, bu uygulamaların maliyetler, sera gazı emisyonları ve üretim verimliliği açısından sağladığı avantajları ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında, Çanakkale bölgesinde 86 bahçe sahibiyle yüz yüze yapılan anketler ve saha gözlemleriyle veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, maliyet analizleri ve yaşam döngüsü değerlendirme yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, çevre dostu tarım uygulamaları yapan işletmelerde birim ürün maliyeti 15,4 TL olarak hesaplanırken, bu değer geleneksel tarım yapan işletmelerde 18,9 TL'dir. Aynı şekilde çevre dostu tarım uygulamalarında birim alan başına elde edilen ürün miktarı daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, çevresel sürdürülebilirlik açısından çevre dostu uygulamaların geleneksel yöntemlere kıyasla %23 oranında daha düşük sera gazı emisyonu ürettiği tespit edilmiştir. Çevre dostu tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması için çiftçilere yönelik teşvik edici politikalar geliştirilerek düşük maliyet ve yüksek verimlilik sağlayan bu uygulamaların benimsenmesi desteklenmelidir. Çiftçilerin çevre dostu tarım uygulamalarına geçişini kolaylaştırmak amacıyla eğitim programları düzenlenmeli ve teknik bilgi eksikliği giderilmelidir.
Özet (Çeviri)
Environmentally friendly agricultural practices are important in creating a sustainable agricultural system by providing solutions to environmental and economic problems caused by modern agriculture. These practices aim to ensure the sustainability of agricultural production in the future by protecting natural resources, reducing greenhouse gas emissions and increasing economic efficiency. The aim of this study is to evaluate the effects of environmentally friendly agricultural practices on economic and environmental sustainability in peach, apricot and nectarine production in Çanakkale province and to reveal the advantages of these practices in terms of costs, greenhouse gas emissions and production efficiency. Within the scope of the research, data were collected through face-to-face surveys and field observations conducted with 86 orchard owners in the Çanakkale region. The obtained data were analyzed using cost analysis and life cycle assessment methods. The findings show that while the unit product cost was calculated as 15.4 TL in enterprises implementing environmentally friendly agricultural practices, this value was 18.9 TL in enterprises implementing traditional agriculture. Similarly, the amount of product obtained per unit area was found to be higher in environmentally friendly agricultural practices. In addition, it has been determined that environmentally friendly practices produce 23% less greenhouse gas emissions compared to traditional methods in terms of environmental sustainability. In order to spread environmentally friendly agricultural practices, incentive policies should be developed for farmers and the adoption of these practices, which provide low cost and high efficiency, should be supported. Training programs should be organized to facilitate farmers' transition to environmentally friendly agricultural practices and the lack of technical knowledge should be eliminated.