Down sendromlu çocuklarda anne sütü ile beslenme ve beslenmeyi etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of breastfeeding and related factors in children with down syndrome
- Tez No: 911531
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Genetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Down sendromu (DS) olan çocuklarda obezite, lösemi ve enfeksiyonlar daha sık görülmekte, anne sütü bu hastalık risklerine karşı koruyucu bir rol oynamaktadır. Sendromla ilişkili sağlık sorunları, anneye özgü zorluklar ve sağlık hizmetlerindeki aksaklıklar Down sendromlu bebeklerin daha az anne sütü ile beslenmelerine yol açmaktadır. Bu çalışma Türkiye'de DS olan çocuklarda anne sütü ile beslenme ve beslenmeyi etkileyen faktörleri vaka-kontrol tipinde, odak grup çalışmasını da dahil ederek inceleyen ilk araştırmadır. 2017-2022 yılları arasında İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalında karyotip analiziyle DS tanısı almış çocuklar ile İstanbul'daki çocuk kliniklerinden DS olmayan çocuklar karşılaştırılmış ve DS olan çocukların anneleriyle odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. DS'lilerde daha sık hastane yatışı, kalp ameliyatı, emzirme sorunları yaşanmasına rağmen ilk bir saatte emzirmeye başlama (%30), ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenme (%40) oranları ve ortalama emzirme sürelerinde (15,1±9,9 ay) DS olmayan grupla (%36,3; %43,8 ve 17,8±8,5 ay) aralarında anlamlı fark olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity, leukemia, and infections are more common in children with Down syndrome (DS), and breast milk plays a protective role against these health risks. Health issues related to the syndrome are challenges specific to mothers, and shortcomings in healthcare services lead to lower breastfeeding rates among children with Down syndrome. This study is the first to examine breastfeeding and factors affecting nutrition in children with DS in Turkey, using a case-control study, including a focus group discussion. Children diagnosed with DS through karyotype analysis at the Department of Medical Genetics, Istanbul University, Faculty of Medicine, between 2017 and 2022 were compared with children without DS from pediatric clinics in Istanbul, and focus group interviews were conducted with mothers of children with DS. Despite more frequent hospitalizations, heart surgeries, and breastfeeding issues among children with DS, no significant difference was found in the rate of starting breastfeeding within the first hour (30%), exclusive breastfeeding in the first six months (40%), or average breastfeeding duration (15.1±9.9 months) compared to the non-DS group (36.3%, 43.8%, and 17.8±8.5 months, respectively).