Adolesan idiopatik skolyozda halka apofiz evresinin deformite ilerleyişi ile ilişkisi
The relationship between the ring apophysis stage and deformity progression in adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 911532
  2. Yazar: HAYRANİ CEM KARATAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Adolesan idiopatik skolyozun (AİS) etiyolojisine dair çok çeşitli hipotezler bulunmaktadır. Literatür tarandığında bunlardan üzerine belki de en az çalışılanı halka apofiz matürasyonu ve skolyoz gelişiminin ilişkili olduğudur. Biz bu çalışmamızda AİS hastalarında halka apofiz matürasyon evresi ile skolyotik deformitenin gelişimi arasındaki ilişkiyi incelemek suretiyle, halka apofiz matürasyon süreçlerinin AİS etiyolojisinde oynadığı rolü göstermeyi amaçlamaktayız. Bunun yanında doğrudan vertebral gelişim süreciyle ilişkili olan halka apofizlerin ossifikasyon ve füzyon süreçlerini inceleyerek bu bilgiler ışığında skolyozda prognoz tayinini daha isabetli yapıp yapamayacağımızı ortaya koymak niyetindeyiz. Gereç ve Yöntem: M.S. Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 2003 ve 2023 yılları arasında başvuru yapmış olan ve AİS tanısı alan hastalar tarandı. Bu hastalardan ameliyat öncesi dönemde en az iki adet çeşitli sebeplerle çekilmiş spinal bilgisayarlı tomografi (BT) tetkiki ve buna ek olarak iki adet ayakta skolyoz grafisi olan hastalar arasından belirtilen aynı tip tetkiklerinin arasında en az 6 ay olan hastalar seçildi. Seçilen 36 adet hastanın verileri retrospektif olarak tarandı ve analiz edildi. Hastaların halka apofizlerinin matürasyon derecelendirmesi ilk ve ikinci BT tetkiklerinde yapıldı, bunun yanında Cobb açılarının da ilk ve ikinci skolyoz grafilerinde ölçümü yapıldı ve kaydedildi. Halka apofiz matürasyon derecelerindeki değişim ile Cobb açısı değişimi arasındaki korelasyon incelendi. Bu incelemelere ek olarak hastaların ilk ve ikinci skolyoz grafilerinden elde edilen Risser ve humerus proksimal fiz evrelemelerinin de Cobb açısı değişimi ile ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda apeks vertebra üst halka apofizlerinin matürasyon süreci ile Cobb açısındaki değişim arasındaki ilişkide istatistiki olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0,022). Buna göre halka apofiz matürasyonu arttıkça Cobb açısındaki değişim azalmaktadır. Bu bulguyu destekler nitelikteki bir diğer bulgu ise, eğriliğe dahil olan tüm vertebraların üst halka apofizlerinin matürasyonu ile Cobb açısı arasındaki ilişki de istatistiki olarak anlamlıdır (p=0,006). Ne var ki apeks vertebra alt halka apofizlerinin matürasyonu ile Cobb açısı değişimi arasındaki ilişki de apeks vertebra üst halka apofizin verilerine benzese de bu ölçümlerimizde istatistiki olarak anlamlı bir sonuç ortaya çıkmamıştır (p=0,093). Eğriliğe dahil olan tüm vertebraların alt halka apofizlerinin matürasyonu ile Cobb açısı arasındaki ilişkiye dair yapılan analizlerde de istatistiki olarak anlamlı sonuca ulaşılamamıştır (p=0,092). Sonuç: Çalışmamızda AİS hastalarında halka apofiz matürasyon evresi daha ileri olan hastalarda Cobb açısındaki artış hızının anlamlı düzeyde azaldığını gördük. Bazı diğer omurga dışı matürasyon belirteçleri incelendiğinde de matürasyon arttıkça deformite ilerleme hızının azaldığı bilgisine sahip olsak da bizim çalışmamızda doğrudan omurga gelişimini yansıtan bir parametrede bu korelasyon gösterilmiştir. Bu sonuçtan yola çıkarak hızlı büyüme evresinde daha immatür halka apofizlere sahip olan, ya da halka apofiz matürasyon sürecinin uzadığı hastalarda deformitenin daha hızlı ilerleyeceğini söyleyebilmekteyiz. Bu veriler ışığında halka apofiz matürasyonuna dair görüntülemelerle skolyozda deformitenin prognozuna dair daha isabetli yorumlar yapılabileceğini savunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Aim and Purpose: There are various hypotheses regarding the etiology of adolescent idiopathic scoliosis (AIS). Among these, one of the least explored topics in the literature is the relationship between ring apophysis maturation and the development and prognosis of scoliosis. In this study, we aim to investigate the association between the maturation stage of the ring apophysis and the progression of scoliotic deformity in AIS patients, thereby elucidating the role of ring apophysis maturation processes in the etiology of AIS. Additionally, by examining the ossification and fusion processes of the ring apophyses, which are directly related to vertebral development, we seek to determine whether these findings can improve the accuracy of prognostic predictions in scoliosis. Materials and Methods: Patients diagnosed with adolescent idiopathic scoliosis (AIS) who presented to the M.S. Baltalimanı Bone Diseases Training and Research Hospital between 2003 and 2023 were retrospectively reviewed. Among these, patients with at least two spinal computed tomography (CT) scans performed for various reasons during the preoperative period and at least two standing scoliosis Xrays were included in the study. To be eligible, there was a minimum interval of six months between the corresponding imaging studies. A total of 36 patients meeting these criteria were identified, and their data were analyzed retrospectively. The level of maturation of the vertebral ring apophyses was assessed on both the first and second CT scans. Additionally, Cobb's angles were measured on the first and second scoliosis X-rays and recorded. The correlation between changes in vertebral ring apophyseal maturation and changes in Cobb's angles was evaluated. Furthermore, the relationship between Cobb's angle changes and the Risser stages as well as proximal humeral physeal stages, obtained from the first and second scoliosis X-rays, was also investigated. Results: In our study, a statistically significant relationship was found between the maturation process of the superior ring apophyses of the apeks vertebra and the changes in the Cobb's angle (p=0.022). Accordingly, as the maturation of the ring apophyses increases, the changes in the Cobb's angle decrease. Supporting this finding, there was also a statistically significant relationship between the maturation of the superior ring apophyses of all vertebrae involved in the curve and the Cobb's angle (p=0.006). However, although the relationship between the maturation of the inferior ring apophyses of the apeks vertebra and the changes in the Cobb's angle showed similarities to the superior apophyses data, this measurement did not yield statistically significant results (p=0.093). Similarly, analyses of the relationship between the maturation of the inferior ring apophyses of all vertebrae involved in the curve and the Cobb's angle did not result in statistically significant findings (p=0.092). Conclusion: In our study, we observed that the rate of Cobb's angle progression significantly decreased in AIS patients with more advanced stages of ring apophysis maturation. While previous researches have shown that the progression of spinal deformity slows as general skeletal maturity markers improve, our findings demonstrate this correlation using a parameter directly reflecting spinal development. Based on these results, we propose that patients with more immature ring apophyses or those with delayed apophyseal maturation during the rapid growth period are more likely to experience faster progression of spinal deformity. In light of this evidence, we advocate for the use of imaging assessments of ring apophysis maturation as a predictive tool to enhance the accuracy of prognostic evaluations in scoliosis deformity progression.